SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2017/2103 z 15. novembra 2017, ktorou sa mení rámcové rozhodnutie Rady 2004/757/SVV s cieľom zahrnúť nové psychoaktívne látky do vymedzenia pojmu drogy a ktorou sa zrušuje rozhodnutie Rady 2005/387/SVV
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2017/2101 z 15. novembra 2017, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1920/2006, pokiaľ ide o výmenu informácií, systém včasného varovania a postup posudzovania rizika v oblasti nových psychoaktívnych látok
Európsky trh s novými psychoaktívnymi látkami (NPS) rástol rýchlosťou, ktorá znamenala výzvu pre etablované právne nástroje na kontrolu drog. Mnohé krajiny preto zaviedli legislatívne opatrenia týkajúce sa tohto fenoménu, ktoré buď vychádzali z platných zákonov o ochrane spotrebiteĺa, ochrane zdravia alebo zákonov o liekoch alebo vytvorili novú inovatívnu legislatívu.
V roku 2014 Súdny dvor EÚ rozhodol , že látky nie sú medicínskymi prípravkami (liekmi), ak nemajú prospešné účinky na ľudské zdravie, čo znamenalo, že zákony tohto typu sa nemôžu využiť pre kontrolu NPS. Táto spoločná správa EMCDDA a agentúry EUROJUST je kombináciou údajov z monitoringu EMCDDA s operatívnymi činnosťami Eurojustu pri nadnárodných konaniach.
Prvá časť je zameraná na tvorcov politík a prináša informácie o doterajších spôsoboch riešenia v členských štátoch. Druhá časť správy vychádza z konkrétnych prípadov riešenia (kontroly/postihovania) NPS v niektorých členských štátoch, ktoré boli dotknuté rozhodnutím Súdneho dvora EÚ.
Spoločná publikácia EMCDDA a EUROJUSTu (AJ): New psychoactive substances in Europe: Legislation and prosecution - current challenges and solutions - je venovaná kontrole a možným riešeniam regulácie nových psychoaktívnych látok v členských krajinách ES s ohľadom na rozhodnutie Európskeho súdneho dvora..
Krátka správa prináša prehľad vývoja legislatívnych opatrení – reakcií na rastúci trh s novými psychoaktívnymi látkami a problémy, ktoré NPL predstavujú alebo môžu predstavovať pre verejné zdravie.