Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Nová publikácia WHO v slovenčine

31.03.2006

"Neuroveda o užívaní psychoaktívnych látok a závislosti vyšla v roku 2004 ako správa v rámci Programu globálnej akcie pre duševné zdravie (Mental Health Global Action Programe) oddelenia pre duševné zdravie a zneužívanie drog Svetovej zdravotníckej organizácie a na jej konečnom znení sa v rôznej miere podieľala takmer stovka autorov, recenzentov, konzultantov a personál SZO. "

Neuroveda o užívaní psychoaktívnych látok a závislosti
© Svetová zdravotnícka organizácia 2004
ISBN 80-969196-1-X

Publikácia WHO vyšla v roku 2004  ako správa v rámci Programu globálnej akcie pre duševné zdravie (Mental Health Global Action Programe) oddelenia pre duševné zdravie a zneužívanie drog Svetovej zdravotníckej organizácie a na jej konečnom znení sa v rôznej miere podieľala takmer stovka autorov, recenzentov, konzultantov a personál SZO.
Autorom slovenského prekladu  z angličtiny je MUDr.Ľubomír  Okruhlica, PhD a ďalší spolupracovníci Inštitútu drogových závislostí pri CPLDZ v Bratislave. Zámer vydať publikáciu a sprostredkovať tak v slovenčine spektrum poznatkov neurovedy a prispieť vedeckými pohľadmi na to, prečo mnohí ľudia užívajú psychoaktívne látky a prečo ich niektorí užívajú do takej miery, že si nimi spôsobujú poškodenie alebo sa od nich stávajú závislými. podporovala Kancelária WHO v SR, ktorá facilitovala  získanie copyrightu.
Samotnú realizáciu publikácie podporil Protidrogový fond.

Nová odborná publikácia je určená pre jednotlivcov, "ktorí majú väčšie ako iba základné znalosti z oblasti užívania psychoaktívnych látok a z problematiky závislostí..." .a  mala by byť predmetom záujmu zdravotníckych a klinických odborníkov, sociálnych pracovníkov, študentov univerzít, učiteľov vo vede, ale aj politikov. 

V  publikácii sú v ôsmich kapitolách sumarizované poznatky neurovedeckého výskumu  za ostatných tridsať rokov, týkajúce sa užívania  psychoaktívnych látok a závislosti a diskutuje sa vzťah týchto prejavov správania v súvislosti so sociálnymi a environmentálnymi  faktormi. Tieto môžu jednotlivcov predisponovať alebo naopak ochrániť pred rozvojom drogovej závislosti. Kniha sa zameriava na špecifické mechanizmy mozgu, ktoré riadia  túžbu po droge, toleranciu, abstinenčný stav a závislosť na širokej škále psychoaktívnych látok, vrátane tabaku, alkoholu a ilegálnych drog.

Diskutované sú tiež etické otázky výskumu, liečby a prevencie. Ústredný medicínsky prístup  sa premieta aj do týchto otázok - závislosť nie je morálny problém, ani porucha vôle, či charakteru, ale chronická, recidivujúca porucha s biologickým a genetickým základom.

V ostatnej kapitole sa prezentujú dôsledky na verejné zdravie a  šance implementovať neurovedecké prístupy do  realizácie politiky verejného zdravia.

nk060331

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava