Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Českí odborníci školia

09.06.2005

"Českí odborníci učili v Prahe expertov z Moldavska, Bieloruska a Ukrajiny ako monitorovať drogovú scénu. Oficiálne prieskumy v týchto krajinách nie sú spoľahlivé a preto Európska únia podporuje vznik nezávislých monitorovacích centier. "

Podľa správy ČTK zverejnenej na www.sananim.cz českí odborníci učili v Prahe expertov z Moldavska, Bieloruska a Ukrajiny ako monitorovať drogovú scénu. Oficiálne prieskumy v týchto krajinách nie sú spoľahlivé a preto Európska únia podporuje vznik nezávislých monitorovacích centier.

Voľba Českej republiky pritom bola ľahká, pretože české Národné monitorovacie stredisko pre drogy má značný odborný kredit v Európe a v zahraničí, ktorý sa podieľa na riadení protidrogového akčného plánu Európskej únie.

Európska únia sa snaží brániť vývozu heroínu z Afganistanu do Európy. Kľúčovú úlohu hrajú práve tieto tri tranzitné krajiny. Preto EÚ financuje rad programov týkajúcich sa drogových užívateľov, povedal ČTK Tomáš Zábranský z Monitorovacieho strediska pre drogy a drogové závislosti. Pokiaľ sa bude drogová situácia v týchto krajinách zlepšovať, bude to podľa účastníkov školenia dobrou správou aj pre Česko. Podľa moldavskej účastníčky seminára je v tejto krajine zaregistrovaných vyše 7000 užívateľov drog. Expertné odhady skutočného počtu sa však výrazne líšia. "Podľa niekoho je to päťkrát viac, podľa iných až jedenásťkrát, reálny násobok bude niekde medzi sedem a osem ," povedala ČTK moldavská odborníčka. Podobná situácia je aj v ostatných dvoch krajinách.

Vo všetkých troch krajinách klesá zásluhou drogových center počet narkomanov nakazených vírusom HIV. V Moldavsku ešte pred niekoľkými rokmi bolo nakazených 90 percent narkomanov, dnes je to pod 50 percent.

České národné monitorovacie stredisko zbiera a vyhodnocuje údaje týkajúce sa drog a drogových závislostí. Bolo založené v roku 2002 a EÚ ho vyhodnotila ako jedno z najlepších centier z nových členských krajín, povedal agentúre ČTK Zábranský.

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava