Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Začína suchý február. Cieľom kampane je ozdraviť Slovákov

01.02.2024

Každoročná osvetová kampaň Suchý február  už tretíkrát na Slovensku ( 12-ty krát v ČR!  ponúka možnosť dať si od pitia mesačnú pauzu a zistiť, ako na tom ľudia s alkoholom skutočne sú.  Suchý február je pre ľudí šancou overiť si, či nemajú problémy s alkoholom. Cieľom je prijať výzvu a nekonzumovať mesiac alkohol.

V prípade, že človek nevydrží alebo má nutkanie vypiť si, môže to značiť, že pitie nemá až tak pod kontrolou a mal by zvážiť vyhľadať pomoc odborníka.

V stredu  31.1.2024 o tom na tlačovej konferencii informovali zástupcovia z Centier pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Bratislava a Košice.

Keď človek bez problémov vydrží mesiac nepiť a nemá žiadne ťažkosti, tak pravdepodobne nemá žiadny problém s pitím alkoholu. (...) Keď človek síce vydrží mesiac nepiť, ale má chute na alkohol a rozmýšľa nad pitím, môžu byť za tým dva dôvody. Jeden je ten, že možno má problém s pitím respektíve to nemá pod kontrolou tak, ako si myslí, alebo podlieha spoločenskému tlaku,“ ozrejmila Zuzana Kamendy z CPLDZ v Bratislave. Dodala, že ak človek počas mesiaca výzvy nevydrží nepiť, mal by zvážiť vyhľadanie odbornej pomoci. 

Koľko vypije priemerný Slovák?

Podľa štatistického úradu SR, každý Slovák, bez rozdielu veku v roku 2022 vypil 85,9 litra rôznych alkoholických nápojov, teda o 0,8 litra viac ako v roku 2021. Z tohto čísla tvorí väčšinu pivo – na jedného človeka pripadá 59,1 litra piva za rok, čo je však najmenej od roku 1993 – vtedy to bolo 90 litrov piva. Stúpa však konzumácia tvrdého alkoholu a vína. V prepočte na čistý lieh konzumácia alkoholu na obyvateľa Slovenska stúpla na 8,5 litra. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je ročný výskyt závislosti v slovenskej populácii nad 14 rokov približne 5,5%, s prevahou mužov. Spolu s ľuďmi s problematickým pitím alkoholu môžeme hovoriť až o 10% populácie staršej ako 15 rokov.

Zdroje a viac na:

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava