Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Najdôležitejšie výstupy 62. zasadnutia Komisie pre omamné látky

04.04.2019

 

 

V dňoch 14. – 22. marca 2019 sa vo Viedni uskutočnilo 62. zasadnutie Komisie OSN pre narkotické látky (ďalej len ako „CND“).  Súčasťou tohtoročného zasadnutia bol aj Ministerský segment  (14.-15.3.), na ktorom SR zastupoval štátny tajomník MZ SR prof. Stanislav Špánik. SR sa zúčastnila na rokovaní ako riadny člen (2016-2019) s hlasovacím právom.

Na zasadnutí bola prijatá ministerská deklarácia, ktorej ambíciou bolo prehodnotiť ciele medzinárodného spoločenstva v oblasti boja proti drogám stanovených Valným zhromaždením OSN v r. 2009. Prijatiu deklarácie predchádzali 3-mesačné neformálne rokovania, ktoré možno veľmi zjednodušene a vo všeobecnosti zhrnúť ako hľadanie konsenzu medzi na jednej strane tradičnými postojmi G77 s akcentovaním „supply reduction“ politík (uplatňovanie práva) a na druhej strane EÚ s vyváženejším postojom a akcentovaním ľudských práv a odporúčaní záverečného dokumentu UNGASS 2016.

Text ministerskej deklarácie, ktorý sa podarilo vyrokovať, hodnotí MZv a EZ pozitívne, podarilo sa do neho dostať väčšinu priorít, ktoré sú obsahom všeobecnej pozície EÚ k tejto problematike. Hlavný cieľ a ťažisko negociačnej pozície delegácie SR bolo dosiahnuť, aby sa zachoval pokrok, ktorý predstavuje záverečný dokument UNGASS 2016, a aby nový dokument posilnil jeho implementáciu. Cieľom bolo, aby ministerská deklarácia nevytvárala bázu pre nové prístupy/politiky v riešení drogovej problematiky, a aby jej obsah akýmkoľvek spôsobom neohrozil vývoj, ktorý bol dosiahnutý v roku 2016 prijatím záverečného dokumentu UNGASS. V tomto kontexte sa podarilo presadiť text na posilnenie a zefektívnenie zberu dát (tzv. ARQ) tak, aby v ňom boli zahrnuté všetky odporúčania UNGASS 2016. Deklarácia obsahuje aj priority v oblasti ľudských práv, vrátane zohľadnenia rodovej perspektívy a zamerania na zraniteľné skupiny, úlohu občianskej spoločnosti, dosahovanie Agendy 2030 a SDG´s (Sustainable Development Goals – ciele udržateľného rozvoja),  týkajúcich sa drogovej agendy. Negatívum z pohľadu SR bol fakt, že sa do textu nepodarila presadiť silnejšia formulácia  k proporcionálnemu trestaniu drogových trestných činov, či zákaz uplatňovania trestu smrti za drogové trestné činy. Ide však o ciele, ktoré presahovali možnosti dosiahnutia konsenzu.

q

Samotné zasadnutie CND bolo rozdelené na normatívny segment a politickú operatívnu časť.

q

V rámci normatívneho segmentu boli v zmysle príslušných dohovorov OSN prijaté zmeny v Zoznamoch podľa jednotlivých dohovorov, týkajúce sa trinástich chemických látok, a to :

 

1) podľa Jednotného dohovoru o omamných látkach (1961), v znení protokolu 1971 zaradenie  cyclopropylfentanyl, methoxyacetylfentanyl, ortho-fluorofentanyl, p-Fluoro-butyrylfentanyl – skupina syntetických opioidov) do prílohy I.

2) podľa Dohovoru OSN o psychotropných látkach (1971) - zaradenie 5 nových látok do prílohy II.  (ADB-FUBINACA, FUB-AMB, ADB-CHMINACA, CUMYL-4CN-BINACA – 4 syntetické kanabinoidy a  N-ethylnorpentylone / syntetický katinón )

3) podľa Dohovoru OSN proti nedovolenému obchodovaniu s omamnými a psychotropnými látkami (1988) boli do Tabuľky I. zaradené  prekurzory: PMK glycid, PMK kyselina glykolová (glycidic acid) , alfa-fenylacetoacetamid /APAA. Navrhovaná kyselina jódovodíková (hydriodic acid) nebola zaradená.

 

S ohľadom na zásadný dosah a vplyv prijatých zmien pre lekársku prax, výrobnú a obchodnú sféru a pre činnosť štátnych orgánov, ministerstiev a inštitúcií bola táto časť zasadnutia mimoriadne dôležitá  tento segment dôležitou časťou zasadnutia. SR hlasovala v súlade s príslušnými rozhodnutiami Rady EÚ. Delegácia SR hlasovala v zmysle návrhu HDG schváleného Radou EÚ za zaradenie všetkých uvedených látok, resp. nezaradenie jedného prekurzora („hydriodic acid“).

Pokiaľ ide o hlasovanie k odporúčaniam Svetovej zdravotníckej organizácie o kanabise a látkach vzťahujúcich sa ku kanabisu, bolo rozhodnuté, že hlasovanie o týchto odporúčaniach sa odkladá na neskoršie zasadnutie CND.

   

q

V operatívnej časti zasadnutia bolo prerokovaných a konsenzom prijatých osem rezolúcií.

 

Najproblematickejšie a spolitizované rokovania prebiehali najmä k rezolúcií  o posilneniu kompetencií INCB (politizácia v kontexte nedávnej legalizácie marihuany na rekreačné účely v Kanade) a k rezolúciám Nórska a Brazílie) týkajúcim sa zdravotných problematík.

Rezolúcia k podpore alternatívneho rozvoja bola prijatá s odkazom na závery Rady EÚ, čo sa stalo prvýkrát v histórii CND.

 

Z prijatých rezolúcií EÚ kosponzorovala v mene svojich členských krajín  päť rezolúcií ktoré sú v súlade s protidrogovou politikou a so záujmami EÚ/SR.

§  Posilnenie medzinárodnej spolupráce a komplexných regulačných a inštitucionálnych rámcov na kontrolu prekurzorov používaných pri nedovolenej výrobe omamných a psychotropných látok (predkladateľ Turecko)

§  Podpora INCB pri plnení jej mandátnej úlohy v spolupráci s členskými štátmi, CND a WHO (predkladateľ RF)

§  Podpora opatrení na prevenciu a liečbu vírusovej hepatitídy C spôsobenej užívaním drog ( predkladateľ Nórsko)

§  Zlepšenie detekčnej a identifikačnej kapacity syntetických drog na nelekárske účely zvýšením medzinárodnej spolupráce (Austrália)

§  Podpora alternatívneho rozvoja ako stratégie zameranej na kontrolu drog (Nemecko, Peru a Thajsko)

§  Posilnenie účinných a inovatívnych prístupov prostredníctvom národných, regionálnych a medzinárodných opatrení s cieľom riešiť výzvy, ktoré prináša nemedicínske užívanie  syntetických drog, najmä syntetických opioidov (Kanada)

§  Posilnenie schopnosti členských štátov primerane odhadnúť a posúdiť potrebu medzinárodne kontrolovaných látok na lekárske a vedecké účely (predkladateľ El Salvador)  

§  Podpora opatrení na prevenciu prenosu HIV spôsobeného užívaním drog medzi ženami a pre ženy, ktoré sú vystavené rizikovým faktorom spojeným s užívaním drog, vrátane zlepšenia prístupu k post-expozičnej profylaxii (predkladateľ Brazília).

 

Podrobnejšie správy zo zasadnutia a dokumentácia vrátane textu prijatej ministerskej deklarácie sa nachádza na webovej stránke Úradu OSN pre drogy a kriminalitu  (www.unodc.org) 

q

Komisia OSN pre omamné látky (Commission on Narcotic Drugs, CND) je jedným zo subsidiárnych orgánov Hospodárskej a sociálnej rady OSN (ECOSOC). Má 53 členov volených podľa regionálnych skupín na obdobie štyroch rokov. SR je členom CND na obdobie 2016-2019. Zasadnutiam CND je dlhodobo venovaná značná pozornosť ČK OSN, medzinárodných medzivládnych organizácií, NGOs, odborných inštitúcií, univerzít a vedeckých kruhov. Počas zasadnutia sa konalo množstvo sprievodných podujatí a výstav, zameraných na rôzne problematiky drog a na ne nadväzujúcich tém, ako aj už tradičné mládežnícke fórum, na ktorom SR reprezentovali dvaja študenti z Gymnázia sv. Františka v Žiline. V mene ČK EÚ odzneli 4 vystúpenia k prerokovávaným bodom agendy, ktoré v spolupráci s EUDEL a SM ČK EÚ vo Viedni pripravila Horizontálna pracovná skupina pre drogy Rady EÚ v Bruseli (ďalej len ako "HDG“).

 

 

Zdroj: Informácia Stálej misie SR pri OSN vo Viedni o 62. zasadnutí Komisie pre omamné látky - spracované so súhlasom 

 

 

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava