Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Aktivistov Otvoreného Ruska odsúdili za údajné obchodovanie s drogami .

16.08.2021

Zdroj:teraz.sk

Moskva 12. augusta (TASR) - Dvojicu aktivistov organizácie Otvorené Rusko, ktorý založil bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij, odsúdili súd v Pskovskej oblasti na dlhoročné tresty väzenia v kauze týkajúcej sa údajného obchodovania s drogami.

Ako vo štvrtok informoval spravodajský web Meduza.io, bývalá koordinátorka organizácie Otvorené Rusko Lija Miluškinová dostala v drogovej kauze 10 rokov a šesť mesiacov väzenia v nápravnom tábore s podmienečným odkladom trestu do roku 2024. Jej manžel, Arťom Miluškin, bol odsúdený na 11 rokov väzenia v tábore s prísnym režimom. Podľa obžaloby policajti počas domovej prehliadky u Miluškinovcov našli plastové obaly z kindervajec, v ktorých boli analýzou zistené stopy po amfetamíne.

Obhajoba tvrdí, že tieto nádobky boli niekým podstrčené - neboli na nich žiadne odtlačky prstov aktivistov.Manželia Miluškinovci svoju vinu nepriznali a svoju kauzu považujú za politicky motivovanú.
Arťom Miluškin sa podľa ruských médií vyjadril, že už v novembri roku 2018 sa mu polícia vyhrážala, že mu podhodí drogy a následne ho obviní z ich prechovávania či predaja. Miluškinovci boli zadržaní v januári roku 2019. Následne boli obvinení z obchodovania s drogami vo veľkom objeme. Arťoma Miluškina obvinili aj z organizovania podpaľačstva.

Koncom mája tohto roku súd v Moskve uložil tresty väzenia od päť do 12 rokov piatim policajtom, ktorí predvlani v júni podstrčili drogy známemu ruskému novinárovi Ivanovi Golunovovi, aby ho následne mohli obviniť a väzobne stíhať.
Stíhanie Golunova, novinára investigatívneho webu Meduza.io, vyvolalo v Rusku veľké pobúrenie. Novinár bol pdo tlakom verejností a médií prepustený z domáceho väzenia a zbavený obvinení. Prezident Vladimir Putin následne nariadil prepustiť z polície dvoch generálov.

 

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava