Európsky webový prieskum o drogách je dobrovoľný anonymný prieskum ,prebiehajúci online a zameraný na cieľovú skupinu užívateľov drog. EWSD 2024 zozbieral údaje od mája do júla 2024 od ľudí, ktorí užívajú drogy vo veku 18 rokov alebo starších, žijúcich v krajinách EÚ a mimo EÚ.
EWSD organizuje agentúra EUDA a jej partneri. Je to jedna z cielených „špičkových“ monitorovacích metód agentúry a kľúčová zložka v schopnosti agentúry reagovať na neustále sa meniaci problém s drogami. Webové prieskumy majú tú výhodu, že priamo oslovujú ľudí, ktorí užívajú drogy. Nastavenie je rýchle a lacné a rýchlo poskytujú aj nové údaje a môžu pomôcť odhaliť vznikajúce trendy. Ak sa použijú rovnaké otázky spolu s dôsledným procesom prekladu, potom tieto prieskumy môžu umožniť aj medzinárodné porovnania.
Stratégie náboru v jednotlivých krajinách, ktorých bolo v roku 2024 31, pozostávali z kombinácie kampaní na sociálnych médiách, tlačových správ a kontaktov s drogovými sieťami. Viac ako 80 % z celkového počtu účastníkov sa o prieskume dozvedelo prostredníctvom sociálnych médií.
V rámci EÚ to bolo 24 krajín : Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Írsko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko. Spolu s Nórskom to predstavovalo 61 732 respondentov.
Ďalších 4 442 respondentov „ dodali“ krajiny západného Balkánu ( (Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo*, Čierna Hora, Severné Macedónsko a Srbsko).
Analýza odpovedí 61 732 respondentov z 24 krajín EÚ a Nórska. a dodatočných 4 442 odpovedí z krajín západného Balkánu odhalila tieto kľúčové zistenia o ich užívaní drog za posledných 12 mesiacov:
• Najčastejšie užívanou drogou bol kanabis, ktorý uviedlo 59 % respondentov, za ním nasledovala MDMA/extáza (30 %) a kokaín (29 %).
Na západnom Balkáne rovnako dominoval kanabis (42 %), nasledovali benzodiazepíny bez lekárskeho predpisu (22 %) a kokaín (21 %).
Iné rozdiely medzi týmito dvomi skupinami neboli zaznamenané.
• Menej ako 3 % respondentov uviedlo, že podstupujú liečbu, aby zvládli alebo prestali užívať akúkoľvek drogu.
• Užívanie viacerých látok bolo najčastejšie uvádzaným vzorom pre všetky drogy pri poslednej konzumácii respondentov. Kokaínový prášok bol najčastejšie konzumovanou drogou popri minimálne jednej ďalšej látke vrátane tabaku a alkoholu.
• Najčastejšími hlásenými dôvodmi užívania drog boli „povzbudzujúce účinky“/pre zábavu, relaxovať a zostať bdelý.
• Domov bol najčastejšie uvádzaným prostredím užívania drog.
Na stránke https://www.euda.europa.eu/ewsd2024_en je možné nájsť odkazy na výstupy a zdroje z Európskeho webového prieskumu o drogách (EWSD) 2024. Keď bude k dispozícii viac zdrojov, budú pridané na túto stránku.
Zdroj: EUDA
Poznámka: Slovensko sa zúčastnilo prieskumu po druhý krát – pre porovnanie trendov pozri aj EWSD 2021 v knižnici dokumentov www.infodrogy.sk file:///C:/Users/Admin/Downloads/EWDS%202021%20(34).pdf