Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Svetový deň bez tabaku pripadá na 31. mája - je zameraný najmä na deti

31.05.2024

Svetový deň bez tabaku si pripomíname  v piatok 31. mája. Hlavnou myšlienkou tohtoročnej kampane je upriamiť pozornosť na najviac ohrozenú skupinu populácie, na deti a mládež. Preto je mottom roka 2024 "Ochrana detí pred vplyvom tabakového priemyslu".

 Viac na: https://www.teraz.sk/zahranicie/svetovy-den-bez-tabaku-pripada-na-31/798493-clanok.html , 31.máj. 2024

Pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku 2024 pod záštitou hlavného hygienika SR Tatiany Červeňovej majú odborníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) naplánované prednášky, besedy, interaktívne diskusie či workshopy na desiatkach základných a stredných škôl po celom Slovensku. Osvetové aktivity zamerané na prevenciu závislosti od nikotínu však realizujú aj priebežne počas celého roka.
Dôležitú úlohu v ochrane detí a mládeže pred fajčením a početnými alternatívami k fajčeniu majú okrem odborníkov najmä rodičia, rodinní príslušníci, učitelia, ale napríklad aj tréneri či vedúci záujmových krúžkov.
Dospelí, ako vzor v živote dieťaťa, by sa sami mali vyhýbať konzumácii tabaku či nikotínu, nemali by normalizovať prítomnosť cigariet a alternatív k fajčeniu (zahrievaný tabak, elektronické cigarety, žuvací a šnupací tabak, nikotínové vrecúška, atď.) vo verejnom priestore a vystavovať deti cigaretovému dymu, teda pasívnemu fajčeniu. Zároveň je úlohou dospelých s deťmi o témach súvisiacich s fajčením zodpovedne a primerane veku diskutovať.

Podľa skúseností našich odborníkov z úradov verejného zdravotníctva, deti začínajú experimentovať s fajčením a užívaním alternatív k fajčeniu najmä vo veku 12 - 15 rokov, niektoré aj skôr. Dospelým preto odporúčame mať prvé rozhovory o negatívach fajčenia a alternatívnych výrobkoch už na prvom stupni základnej školy a s pribúdajúcim vekom dieťaťa tieto rozhovory opakovať a otvorene hovoriť o škodlivých účinkoch,” uviedla doktorka Tatiana Červeňová, hlavný hygienik SR.

Viac na : Úrad verejného zdravotnícva SR, Aktuality  ( https://www.uvzsr.sk/web/uvz/home/-/asset_publisher/lgbl/content/svetovy-den-bez-tabaku-2024-dospeli-maju-v-ochrane-deti-nezastupitelnu), 30.máj .2024

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava