Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Brusel to neschválil, ale Íri do toho idú. Na fľaše s alkoholom dajú varovanie o rakovine

15.04.2024

Obchodníci sa búria, odborníci sú nadšení. Pár slov, ktoré pohli s alkoholovým priemyslom. Aj tak informujú svetové médiá o novom zákone, ktorý by mal od roku 2026 platiť v Írsku .

Znie jasne – fľaše s pivom, vínom a likérom. majú mať štítok, na ktorom bude veľkými červenými písmenami napísané upozornenie s nasledujúcimi informáciami: EXISTUJE PRIAME SPOJENIE MEDZI ALKOHOLOM A SMRTEĽNÝMI RAKOVINAMI. PITIE ALKOHOLU SPÔSOBUJE OCHORENIE PEČENE.

Upozornenie je podložené desaťročiami vedeckého výskumu, no i tak ide Írsko oveľa ďalej ako akákoľvek iná krajina. Hoci zákon vyvolal masívny celosvetový odpor zo strany priemyslu s alkoholom, môže inšpirovať ďalšie krajiny, aby presadzovali podobné opatrenia. Na rozdiel od obchodníkov s alkoholickými nápojmi, lekári hodnotia tento krok pozitívne. Tvrdia, že ľudia, ktorí pijú alkohol, by mali poznať základné informácie o alkohole, rovnako aj o iných potravinách.

"Spotreba a konzumácia alkoholu je v Európe extrémne vysoká, neexistuje bezpečné a zdraviu prospešné množstvo konzumovaného alkoholu," vysvetľuje pre SME hepatológ Marek Rác z Fakultnej nemocnice v Nitre.. "Vplyv na pečeňovú chorobnosť a úmrtnosť je jednoznačná, sú to spojené nádoby," dodáva.

V  texte sa dočítate:

  • Ako hodnotí zavedenie nového zákona v Írsku obezitologička Adela Penesová, hepatológ Marek Rác, psychiater Ľubomír Okruhlica.
  • Prečo je alkohol metla ľudstva a s akými ochoreniami ho výskum spojil.
  • Ako sú na tom Slováci s konzumáciou alkoholu.
  • Ktoré krajiny chystajú opatrenia týkajúce sa označovania alkoholických nápojov.

Alkohol je naozaj metla ľudstva

Dôkazy, ktoré spájajú pitie alkoholu s rakovinou, sú dobre známe. V roku 1988 Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny dospela k záveru, že alkohol je pre ľudí karcinogénny.

Viac na: https://primar.sme.sk/c/23314646/brusel-to-neschvalil-ale-iri-do-toho-idu-na-flase-s-alkoholom-daju-varovanie-o-rakovine.html

zdroj: Denisa Prokopčáková , 12.4.2024, www.sme.sk

 

 

 

 

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava