Produkty z kanabisu sú čoraz účinnejšie a rozmanitejšie, pričom spolupráca medzi kriminálnymi skupinami vytvára v Európe nové bezpečnostné riziká. To sú závery novej analýzy – Trh s drogami v EÚ: kanabis – ktorú zverejnilo EMCDDA a Europol (1).
Trh s kanabisom, ktorého hodnota sa odhaduje na minimálne 11, 4 miliardy EUR ročne, je najväčším drogovým trhom v Európe. Najnovšie odhady ukazujú, že približne 22, 6 milióna dospelých v EÚ (15 – 64 rokov) užilo kanabis za posledný rok. V roku 2021 zachytené množstvá rastlinného kanabisu a kanabisovej živice/hašišu v EÚ dosiahli najvyššiu úroveň za desaťročie, a to 256 ton a 816 ton. Okrem toho bolo zachytených viac ako 4, 3 milióna rastlín kanabisu.
Zdá sa, že väčšina rastlinného kanabisu nájdeného v EÚ sa pestuje lokálne. Región západného Balkánu zostáva zdrojom, aj keď v menšom rozsahu ako v minulosti. Niektoré kanabisové produkty, vrátane rastlinného kanabisu, sa teraz pašujú do EÚ zo Severnej Ameriky. Pokiaľ ide o kanabisovú živicu, Maroko je stále najväčším dodávateľom do Európy, ale existujú náznaky, že produkcia v rámci EÚ môže stúpať.
Produkty kanabisu: čoraz účinnejšie a rozmanitejšie
Najnovšie údaje odhaľujú významné zvýšenie účinnosti kanabisových produktov. Priemerná účinnosť rastlinného kanabisu v EÚ vzrástla medzi rokmi 2011 a 2021 približne o 57 %, zatiaľ čo priemerná účinnosť kanabisovej živice sa v tom istom období zvýšila o takmer 200 %, čo vyvolalo u užívateľov ďalšie obavy.
Zatiaľ čo na trhu stále dominujú rastlinný kanabis a živica, kanabisové produkty v Európe sú čoraz rozmanitejšie a zahŕňajú celý rad prírodných, polo syntetických a syntetických kanabinoidov dostupných v mnohých rôznych formách. Patrí medzi ne olej, množstvo ďalších vysoko účinných extraktov známych ako „koncentráty“, produkty na vaping a požívatiny. Na maloobchodnom konci trhu sa čoraz častejšie používajú komerčné marketingové stratégie off-line aj online na reklamu a predaj produktov. Niektoré z týchto produktov predstavujú vysoké riziko pre zdravie užívateľov kvôli ich potencii, často presahujúcej 90 % delta-9-THC. Iné môžu obsahovať nebezpečné syntetické kanabinoidy. Okrem toho sa v posledných rokoch objavilo niekoľko polo syntetických kanabinoidov (napr. delta-8-THC, HHC), čo podčiarkuje potrebu dôkladného monitorovania.
Atraktívny trh pre závažný a organizovaný zločin
Obchod s kanabisom v Európe zahŕňa širokú škálu sietí, ktoré zahŕňajú zločincov z EÚ aj mimo nej. Tieto siete vysoko spolupracujú, najmä na veľkoobchodnej úrovni, zdieľajú zdroje, vytvárajú partnerstvá a poskytujú služby od výroby až po distribúciu.
Niektoré zločinecké siete pôsobia ako poskytovatelia služieb pre obchodníkov s kanabisom. Príklady zahŕňajú siete, ktoré sa špecializujú na dodávanie lodí obchodníkom s hašišom, zatiaľ čo iné poskytujú letecké drony a helikoptéry. Diverzifikovali sa aj metódy používané na pašovanie kanabisu, čím sa potvrdzuje prispôsobivost kriminálnych skupín. Okrem tradičných dopravných prostriedkov boli pri vyšetrovaniach nedávno zadržané napríklad aj polo ponorné plavidlá bez posádky. Tento prekvitajúci obchod s kanabisom nie je bez dôsledkov, pretože je spojený s násilnými stretmi vo viacerých krajinách EÚ. Korupcia súvisiaca s trhom s kanabisom tiež prispieva k podkopávaniu právneho štátu, bezpečnosti a verejného poriadku.
Vplyv na životné prostredie – uhlíková stopa pestovania kanabisu
Analýza opisuje vplyv nezákonnej výroby kanabisu na životné prostredie ako „značný“, a to v dôsledku značného využívania vody a energie a chemického znečistenia. Napríklad indorová plocha na pestovanie 500 rastlín by potenciálne spotrebovala 1,6 milióna až 2 milióny litrov vody ročne. Spotreba energie predstavuje najväčší podiel emisií oxidu uhličitého vo výrobnom procese, najmä v prípade kanabisu pestovaného v uzavretých priestoroch. Veľká časť elektriny používanej na pestovanie kanabisu v uzavretých priestoroch v EÚ sa kradne. Uhlíková stopa pestovania v interiéri sa odhaduje, že je 16 až 100-krát vyššia ako pri pestovaní vonku.
Vývoj kanabisovej politiky na zložitom trhu
Globálne a v niektorých krajinách EÚ prebieha diskusia o politike ohľadom trhu s kanabisom s množstvom zmien v prístupoch k regulácii a kontrole drog. Päť členských štátov EÚ (Česko, Nemecko, Luxembursko, Malta a Holandsko) zaviedlo alebo plánuje zaviesť nové prístupy k regulácii ponuky kanabisu na rekreačné účely. Švajčiarsko tiež začalo začiatkom roka 2023 testovať legálny predaj kanabisu. Tieto zmeny zdôrazňujú potrebu investovať do monitorovania a hodnotenia, aby bolo možné pochopiť vplyv takýchto politík na verejné zdravie a bezpečnosť.
Riešenie súčasných hrozieb a zvyšovanie pripravenosti
Prezentované zistenia vychádzajú z údajov a informácií zo systému monitorovania drog EMCDDA a z operačných informácií Europolu o závažnej a organizovanej trestnej činnosti. Obe agentúry na základe prístupu hodnotenia hrozieb zdôrazňujú kľúčové oblasti činnosti na úrovni EÚ a členských štátov s cieľom reagovať na vývoj na nelegálnom trhu s kanabisom. Tieto zahŕňajú: zlepšenie obrazu strategických spravodajských informácií; zlepšenie monitorovania účinnosti a vznikajúcich zdravotných rizík; investovanie do budovania kapacít; podpora technologických inovácií; a posilnenie opatrení politiky verejného zdravia a bezpečnosti vrátane reakcie na environmentálne riziká.
Riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel hovorí: „Kanabis naďalej rozdeľuje verejnú mienku a zostáva predmetom európskych a medzinárodných diskusií. Dnešná analýza sa zameriava na prvky potrebné na podporu tvorby politík a pripravenosti založenej na dôkazoch v tejto komplexnej oblasti, kde sa rozsah politík týkajúcich sa kanabisu rozširuje a kde sú produkty čoraz účinnejšie a rozmanitejšie. Naše nové zistenia prichádzajú v čase, keď tvorcovia rozhodnutí musia riešiť obrovské množstvo výziev, ktoré predstavuje najväčší európsky trh s nelegálnymi drogami, od veľkej uhlíkovej stopy, ktorú zanecháva pestovanie kanabisu, až po ujmy na zdraví, korupciu a násilie na našich uliciach”.
Výkonná riaditeľka Europolu Catherine De Bolleová uvádza: „Zachytenia kokaínu sa môžu dostať na titulky novín, ale obchodovanie s kanabisom je rovnako dôležitou hrozbou. Obchod s kanabisom prináša ročne závratných 11,4 miliardy EUR, čo je stále minimálna odhadovaná hodnota trhu. Okrem vplyvu na verejné zdravie majú značné nezákonné zisky, ktoré zločinecké siete získavajú z obchodovania s kanabisom iné následky – zločinci čoraz viac prechádzajú do násilia, aby presadzovali svoje kriminálne ciele a príjmy na financovanie iných kriminálnych aktivít a infiltráciu do ekonomík a spoločnosti. To je len jeden z dôvodov, prečo by náš boj proti zločineckým sieťam zapojeným do obchodovania s kanabisom mal ísť ruka v ruke s úsilím o zmiernenie súvisiacich spoločenských škôd“.
(1) EU Drug Markets: In-depth analysis. V poradi štvrtý komplexný prehlllllllad o drogových trhoch v EU. EMCDDA and Europol. Data relate to the period 2019–21.
(2) Cannabis laws in Europe: questions and answers for policymaking.
Citácia: European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction and Europol (2022), EU Drug Market: Cannabis — In-depth analysis, https://www.emcdda.europa.eu/publications/eu-drug-markets/cannabis_en