Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Tlačová správa OZ Odyseus

15.11.2023

OZ Odyseus vydáva jedinečný román “Láska spred Slovnaftu”

napísaný človekom, ktorý injekčne užíval drogy

 

Po zbierke básní Tabatierka veršov (2021) tak pôjde už o druhé dielo, ktoré OZ Odyseus vydá svojmu klientovi – krátko po vydaní prvej zbierky tragicky zosnulému Petrovi Šlepeckému († 7.12.2021).

OZ Odyseus sa už od roku 1997 venuje poskytovaniu služieb na znižovanie rizík ľuďom, ktorí užívajú drogy a/alebo pracujú v pouličnom sexbiznise. Pred niekoľkými rokmi začalo združenie s uverejňovaním básničiek jedného zo svojich klientov v internom časopise, ktoré napokon prerástlo v spoluprácu na vydaní zbierky básní v roku 2021.

“Práca na knihe bola pre Šlepa veľkou motiváciou – poctivo chodil na naše stretnutia a zároveň pracoval aj na zlepšení svojej sociálnej situácie. V decembri 2021 sa však nešťastne priplietol pod kolesá auta pri prechádzaní cez cestu na Hraničnej ulici, kde zraneniam na mieste podľahol,” približuje jeho osud projektová asistentka OZ Odyseus Veronika Štefečková, ktorá s autorom na projekte spolupracovala.

Vďaka tejto spolupráci sa do archívu OZ Odyseus dostali aj ďalšie autorove diela, medzi ktorými sa nacháza aj román Láska spred Slovnaftu. Jeho dej sa odohráva v súčasnej Bratislave a opisuje životné peripetie hlavnej postavy Laca, ktorá má silné autobiografické črty. Román opisuje jeho skúsenosti s absolvovaním abstinentských skupín, s recidívami rôzneho druhu a tiež sa venuje vzťahu so ženou, ktorá poskytuje sexuálne služby na Slovnaftskej ulici. Je surovým, no zároveň citlivým a triezvym náhľadom na realitu človeka, ktorý žije na okraji spoločnosti.

“Dôležitou súčasťou našej práce v OZ Odyseus je aj dávanie hlasu ľuďom z vylúčených komunít, preto som veľmi rada, že sa nám podarilo pripraviť projekt na vydanie tohto jedinečného a autentického románu práve z prostredia ľudí užívajúcich drogy či pracujúcich v sexbiznise – a nielen to, ale aj napísaného jedným z nich. Sprístupňovanie takýchto diel má svoj význam v destigmatizácii a odstraňovaní tabu. Veríme, že takéto projekty môžu mať veľký posilňujúci význam pre týchto ľudí, pred ktorými spoločnosť zatvára oči alebo ich odsúva na svoj okraj. Títo ľudia tu však sú medzi nami a majú svoje osudy, starosti a lásky, ako každý iný človek,” hovorí riaditeľka OZ Odyseus, psychologička Dominika Jašeková.

Krst knihy sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 na mieste, s ktorým je spriaznený aj dej románu – ide o bratislavský undergroundový klub Fuga. Na programe bude krátka moderovaná diskusia so zástupkyňami OZ Odyseus a autorovou sestrou. Po prečítaní úryvku z knihy a samotnom krste uzavrie oficiálny program hudobné vystúpenie Lucie Piussi, ktorá bola autorovou obľúbenkyňou. Počas večera bude tiež vystavené umelecké dielo inšpirované autorovou tvorbou, ktorým prispeje Šlepov kamarát z detstva, medzinárodne uznávaný umelec Miloš Hronec.

Na realizáciu projektu bola poskytnutá dotácia z rozpočtu hlavného mesta SR Bratislavy prostredníctvom Nadácie mesta Bratislavy. Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Podporiť činnosť OZ Odyseus môžete tu: https://odyseus.darujme.sk/matovyznam/

Viac informácií o OZ Odyseus nájdete na webstránke: https://www.ozodyseus.sk/

alebo na Facebooku: https://www.facebook.com/OZ.Odyseus

a Instagrame: https://www.instagram.com/oz_odyseus/

Mgr. Dominika Jašeková, predsedníčka OZ Odyseus, +421903 786 706, jasekova@ozodyseus.sk

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava