Prístav Antverpy víta úradníkov po pokračujúcom náraste zachytení kokaínu
LISABON 7.02.2023
Európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová dnes navštívila prístav v Antverpách po neustálom náraste množstva kokaínu zadržaného v prístave. Komisára budú sprevádzať belgická ministerka vnútra Annelies Verlinden , riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel a výkonná riaditeľka Europolu Catherine De Bolle . Belgicko sa v posledných rokoch stalo krajinou, ktorá zachytila najväčšie množstvá kokaínu v EÚ.
Väčšina kokaínu zachyteného v Európe prichádza v námorných prepravných kontajneroch. Antverpský prístav, druhý najväčší kontajnerový terminál v Európe, je v centre pozornosti od roku 2018 ako prominentný vstupný bod pre nelegálne drogy zasielané do Európy z Latinskej Ameriky. Minulý mesiac údaje, ktoré belgické orgány oznámili EMCDDA, naznačili, že zachytenia kokaínu v Antverpách vzrástli z 91 ton v roku 2021 na takmer 110 ton v roku 2022, čím sa Antverpy stali hlavným prístavom pre zachytenia kokaínu v Európe.
V niektorých členských štátoch EÚ (Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Holandsko) sa konkurencia medzi zločineckými sieťami zintenzívnila, čo viedlo k nárastu násilných stretov. To zahŕňa nárast vrážd, únosov a zastrašovania, pričom násilie sa šíri aj na osoby mimo drogového trhu (napr. okoloidúci, právnici, vládni úradníci, novinári).
Riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel dnes uviedol: „Vysoká úroveň produkcie kokaínu v Južnej Amerike viedla k rekordnému zachyteniu kokaínu v Európe, pričom Belgicko zabavilo najväčšie množstvá tejto drogy v EÚ. Výnimočne veľké zachytenia kokaínu v Antverpách a iných európskych prístavoch naznačujú, že rastúci tok kokaínu teraz ohrozuje celú Európsku úniu“.
Goosdeel pokračuje: „Som hlboko znepokojený tým, že rozširujúci sa trh EÚ s kokaínom prináša nárast násilia a korupcie a tlak na verejné inštitúcie a správu vecí verejných. Zvyšuje tiež riziko užívania cracku a kokaínu vo všetkých členských štátoch EÚ. Na základe dostupných údajov a vedeckých dôkazov musíme prispôsobiť naše reakcie tak, aby sme znížili ponuku a dopyt po drogách. Vyžaduje si to holistickejšiu a strategickejšiu analýzu, aby sa zachytila zložitosť transformácie drogového trhu v posledných rokoch a aby sa navrhli nové a inovatívne prístupy k problému“.
Dodal: „Stojíme spolu s európskymi inštitúciami a vnútroštátnymi orgánmi, aby sme znížili dostupnosť kokaínu, chránili naše štvrte a komunity a chránili našich občanov a ich rodiny pred škodlivými zdravotnými a sociálnymi účinkami tejto drogy.“
Jeho Veličenstvo belgický kráľ Philippe vo svojom príhovore k orgánom krajiny 31. januára 2023 zdôraznil „potrebu riešiť základné príčiny závislosti, viac investovať do prevencie a chrániť mladých ľudí pred falošnými prísľubmi užívania drog“ .
Väčšina kokaínu dodávaného do Antverp pochádza z Kolumbie cez prístav Guayaquil v Ekvádore.
Pozri tiež tlačovú správu Európskej komisie >>
Analýza EMCDDA-Europol – Drogový trh EÚ: Kokaín >>
Zdroj: EMCDDA, 7.2.2023