Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Prístav Antverpy víta úradníkov po pokračujúcom náraste zachytení kokaínu

07.02.2023

Prístav Antverpy víta úradníkov po pokračujúcom náraste zachytení kokaínu

LISABON 7.02.2023

Európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová dnes navštívila prístav v Antverpách po neustálom náraste množstva kokaínu zadržaného v prístave. Komisára budú sprevádzať belgická ministerka vnútra Annelies Verlinden , riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel a výkonná riaditeľka Europolu Catherine De Bolle . Belgicko sa v posledných rokoch stalo krajinou, ktorá zachytila ​​najväčšie množstvá kokaínu v EÚ.

Väčšina kokaínu zachyteného v Európe prichádza v námorných prepravných kontajneroch. Antverpský prístav, druhý najväčší kontajnerový terminál v Európe, je v centre pozornosti od roku 2018 ako prominentný vstupný bod pre nelegálne drogy zasielané do Európy z Latinskej Ameriky. Minulý mesiac údaje, ktoré belgické orgány oznámili EMCDDA, naznačili, že zachytenia kokaínu v Antverpách vzrástli z 91 ton v roku 2021 na takmer 110 ton v roku 2022, čím sa Antverpy stali hlavným prístavom pre zachytenia kokaínu v Európe.

V niektorých členských štátoch EÚ (Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Holandsko) sa konkurencia medzi zločineckými sieťami zintenzívnila, čo viedlo k nárastu násilných stretov. To zahŕňa nárast vrážd, únosov a zastrašovania, pričom násilie sa šíri aj na osoby mimo drogového trhu (napr. okoloidúci, právnici, vládni úradníci, novinári).

Riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel dnes uviedol: „Vysoká úroveň produkcie kokaínu v Južnej Amerike viedla k rekordnému zachyteniu kokaínu v Európe, pričom Belgicko zabavilo najväčšie množstvá tejto drogy v EÚ. Výnimočne veľké zachytenia kokaínu v Antverpách a iných európskych prístavoch naznačujú, že rastúci tok kokaínu teraz ohrozuje celú Európsku úniu“.

Goosdeel pokračuje: „Som hlboko znepokojený tým, že rozširujúci sa trh EÚ s kokaínom prináša nárast násilia a korupcie a tlak na verejné inštitúcie a správu vecí verejných. Zvyšuje tiež riziko užívania cracku a kokaínu vo všetkých členských štátoch EÚ. Na základe dostupných údajov a vedeckých dôkazov musíme prispôsobiť naše reakcie tak, aby sme znížili ponuku a dopyt po drogách. Vyžaduje si to holistickejšiu a strategickejšiu analýzu, aby sa zachytila ​​zložitosť transformácie drogového trhu v posledných rokoch a aby sa navrhli nové a inovatívne prístupy k problému“.

Dodal: „Stojíme spolu s európskymi inštitúciami a vnútroštátnymi orgánmi, aby sme znížili dostupnosť kokaínu, chránili naše štvrte a komunity a chránili našich občanov a ich rodiny pred škodlivými zdravotnými a sociálnymi účinkami tejto drogy.“

Jeho Veličenstvo belgický kráľ Philippe vo svojom príhovore k orgánom krajiny 31. januára 2023 zdôraznil „potrebu riešiť základné príčiny závislosti, viac investovať do prevencie a chrániť mladých ľudí pred falošnými prísľubmi užívania drog“ .

Väčšina kokaínu dodávaného do Antverp pochádza z Kolumbie cez prístav Guayaquil v Ekvádore.

Pozri tiež tlačovú správu Európskej komisie >>

Analýza EMCDDA-Europol – Drogový trh EÚ: Kokaín >>

Zdroj: EMCDDA, 7.2.2023

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava