Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

2008 World Drug Report

07.07.2008

"Antonio Maria Costa, výkonný riaditeľ Úradu pre drogy a kriminalitu OSN (UNODC) predstavil 26. júna 2008 v New Yorku pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu novú svetovú správu o drogách ´2008 World Drug Report´. "

Antonio Maria Costa, výkonný riaditeľ Úradu pre drogy a kriminalitu OSN (UNODC) predstavil  26. júna 2008 v New Yorku pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu novú svetovú správu o drogách „2008 World Drug Report.

Správa poukazuje na fakt, že súčasná stabilizácia na svetovom drogovom trhu je ohrozená. Dôvodom je „príval“ ópia a zvýšené pestovanie koky v Afganistane a Kolumbii. Nebezpečenstvo zvýšeného užívania drog v rozvojových krajinách negatívne vplýva na momentálny pokrok dosiahnutý v oblasti kontroly drog.World drug report 2008

Správa konštatuje že každý dvadsiaty človek na svete vo veku od 15 do 64 rokov užil drogu najmenej raz za ostatných 12 mesiacov. Pre porovnanie s údajmi o užívateľoch legálnych psychotropných látok – tabak zabíja 5 miliónov ľudí ročne, alkohol asi 2,5 miliónanelegálne drogy okolo 200 000 ľudí ročne na celom svete. „Drogové štatistiky ukazujú, že drogový problém sa dramaticky znížil v ostatnom storočí, a za posledných 10 rokov sa stabilizoval“, podotkol pán Costa.

Kontrola drog nepochybne pomohla svetovú situáciu stabilizovať. Pri porovnaní situácie za posledných 100 rokov, podľa experta UNODC pána Thomasa Pietschmanna: „Hlavný rozdiel je v tom, že drogy boli voľne dostupné, potom takmer vznikli dve vojny kvôli ópiu. Drogy viac nie sú príčinou žiadnych vojen medzi krajinami; máme zavedený systém, v ktorom sa každá krajina snaží kontrolovať výrobu a spotrebu. Problém ale stále nie je eliminovaný, no čo sa týka tvrdých drog, zaznamenali sme 40 % pokles v prevalencii za posledných 100 rokov.“ Grandiózny úspech, ak berieme do úvahy, že v 20 storočí stúpla svetová populácia štvornásobne.

V roku 2007 mal Afganistan rekordnú úrodu ópia, v dôsledku čoho sa od roku 2005 vo svete takmer zdvojnásobila nezákonná výroba ópia. Tento problém je ale lokalizovaný keďže najviac sa pestuje v 5 južných provinciách (80 %), ktoré sú najmenej stabilné. Toto predstavuje dvakrát takú ponuku ako je dopyt, ale nie je jasné kam táto úroda smeruje. „Heroínové tsunami“ zasahuje pobrežie Európy, čo sa prejavuje poklesom cien heroínu na uliciach.
Rovnaká modelová situácia sa črtá v Kolumbii, kde sa v roku 2007 zvýšilo pestovanie koky o štvrtinu (27 %). Koka a výroba kokaínu sa vysoko lokalizovali: desať obcí vykázalo viac ako polovicu celkovej produkcie kokaínu (288 ton) a jednu tretinu pestovania koky (35 tis. ha). „V Kolumbii tak ako v Afganistane je pestovanie koky v područí povstalcov“, poznamenal p. Costa.

Svetový obchod s kanabisom je stabilizovaný, dokonca v niektorých štátoch mierne klesá
. Hoci, Afganistan sa stáva hlavným producentom kanabisovej živice, v poslednom období dobieha Maroko. Čo sa týka obsahu psychoaktívnej zložky THC na americkom trhu, od roku 1999 do roku 2006 sa tento takmer zdvojnásobil.

Pán Pietschmann, UNODC expert poznamenal, že rozvinuté krajiny urobili obrovský progres rozširovaním oblastí, kde sa drogy nepestujú, bolo by však vhodné, aby sa týmto smerom uberali aj rozvojové krajiny.

Z dôrazom na skutočnosť, že na verejnú ochranu sa poskytuje viac zdrojov ako na verejné zdravie, pán Costa vyzval, aby sa venovala väčšia pozornosť zdraviu – ktoré je hlavnou zásadou kontroly drog. „Drogová závislosť je choroba, ktorej musíme predchádzať a liečiť ju ako ktorúkoľvek inú“ povedal p. Costa.


Súvisiace linky:
http://www.unodc.org/unodc/en/press/releases/2008-06-26.html
http://www.unodc.org/documents/wdr/WDR_2008/WDR_2008_eng_web.pdf

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava

Kontakt

Web: www.infodrogy.sk