Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Závislosť ako porucha osobnosti

15.04.2005

"Podľa správy Associated Press z 15.apríla 2005 takto znel výrok najvyššieho súdu v Oregone, v zmysle ktorého nie je závislosť duševnou chorobou, ale je poruchou osobnosti."

Podľa správy Associated Press z 15.apríla 2005 takto znel výrok najvyššieho súdu v Oregone, v zmysle ktorého nie je závislosť duševnou chorobou, ale je poruchou osobnosti.

Očakáva sa, že rozhodnutie NS zabráni zneužívaniu titulu duševného ochorenia pri obhajobe ľudí, ktorí sa dopustili trestného činu pod vplyvom drogy. Súčasne by mohlo viesť k tomu, aby obvinení, odsunutí do štátnych psychiatrických ústavov z dôvodu liečby duševných porúch, mohli byť prepustení v prípade, ak sa ich duševná choroba úspešne vylieči, a to aj v tom prípade, že majú problémy so závislosťou.

Konanie na oregonskom Najvyššom súd iniciovala kauza Rodericka Tharpa, obvineného z trestného činu lúpeže. V roku 1999 ho diagnostikovali ako pacienta s paranoiou a schizofréniou a ako duševne chorý bol umiestnený v štátnej psychiatrickej liečebni. O dva roky neskôr, v 2001, Tharpa diagnostikovali ako vyliečeného, bez symptómov duševnej choroby, hoci závislého na závislého na marihuane a bol mu nariadený ďalší pobyt v zariadení pre liečbu duševných chorôb.

- Legislatíva je a bude zameraná na to, aby vyčlenila poruchy osobnosti typu drogových a alkoholových závislosti z kategórie „ duševných porúch“ a duševných defektov", tak znie ďalšie zdôvodnenie rozhodnutia NS, ktorý súčasne nariadil ďalšie jednanie vo veci Tharpovho prepustenia. Advokát, ktorý Tharpa zastupuje - Henry Matarazzo – vyhlásil, že rozhodnutie súdu je veľkým dňom pre občanov Oregonu, ktorí teraz vedia, že za drogovú a alkoholovú závislosť v súvislosti s trestnou činnosťou už nemôžu byť hospitalizovaní.

Matarazzo pripomenul, že štátne zdravotnícke zariadenie dokonca ani nemá žiadny program pre liečbu drogových závislostí.

Na www.infodrogy.sk v slovenskom preklade publikované so súhlasom editora Join together

nb050415

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava