Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Návšteva vicepremiéra Csákyho v CPLZD

16.06.2005

"Dňa 14.6.2005 navštívil podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Pál Csáky Centrum pre liečbu drogových závislostí v Nových Zámkoch."

Dňa 14.6.2005 navštívil podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Pál Csáky Centrum pre liečbu drogových závislostí v Nových Zámkoch. Na pracovnom stretnutí s vedením zariadenia sa okrem iných zúčastnili aj riaditeľ Generálneho sekretariátu Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog Blažej Slabý a MUDr. Nadežda Stowasserová z Ministerstva zdravotníctva SR.

Protidrogové centrum má v súčasnosti finančné problémy s prevádzkou. P.Csáky sa zaujímal o príčiny, ako aj o možnosti čo najefektívnejšieho chodu centra. Nitriansky región nemá žiadne podobné zariadenie, preto je potrebné ho udržať.
V súčasnosti sídli centrum v starej, nevyhovujúcej budove. Aby sa zachovalo, je potrebné získať preň vhodnejšie priestory (majú možnosť rekonštrukcie objektu v areáli starej nemocnice), ale i odborný personál. Žiaľ, pre lekárov nie je táto práca lukratívna. Ale k tomu, aby Centrum pre liečbu drogových závislostí fungovalo efektívne a plnilo svoj účel, bude potrebná spolupráca, prinajmenšom, ešte jedného lekára.

Popoludní navštívil podpredseda vlády SR  Pál Csáky s pracovnou skupinou resocializačné zariadenie Čistý deň v Galante. Z prehliadky zariadenia bolo zjavné, že tu vládne disciplína a poriadok. Riaditeľka Mgr. Zuzana Miková so svojimi spolupracovníkmi podrobne informovali nielen o ich práci s klientami, ale i o výsledkoch. Majú chlapcov, ktorí už úspešne zmaturovali, študujú na strednej či vysokej škole, pracujú. Kto pozná situáciu s drogovo závislými, vie, že vôbec nie je jednoduché docieliť to. V súčasnosti sa púšťajú do nového projektu. Chcú zrekonštruovať starý rodinný dom a vytvoriť z neho „dom na polceste“. Zistili, že niektorí ich bývalí klienti majú problém s ubytovaním. Nechcú sa vrátiť do prostredia, ktoré ich stiahlo k drogám. Pre začiatok, kým začnú pracovať a nájdu si vhodné ubytovanie, poslúži im toto pripravované zariadenie.

Danica Rísová

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava