Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Hĺbková analýza premenných a vzťahov v zisteniach populačného prieskumu NMCD 2015

25.11.2017

 

Rešovský Jozef (2017) :

HÍBKOVÁ ANALÝZA PREMENNÝCH A VZŤAHOV V ZISTENIACH POPULAČNÉHO PRIESKUMU NÁRODNÉHO MONITOROVACIEHO CENTRA PRE DROGY (ĎALEJ LEN "NMCD") GPS 2015 PODĽA POŽIADAVIEK NMCD NA OKRUH ANALÝZ A NA ŠPECIFIKÁ VÝSTUPU 

Aký je napríklad vzťah medzi fajčením a ostatnými premennými ? S klesajúcou mierou fajčenia klesá i užívanie alkoholu. Podiel respondentov denných fajčiarov, resp. nefajčiarov, ktorí pili za posledných 30 dní bol 78,4 %, resp. 55,3,9 % ,  klesá i frekvencia užívania alkoholu. Podiel respondentov denných fajčiarov, resp. nefajčiarov, ktorí pijú minimálne 2 – 3 krát za týždeň bol 31,9 %, resp. 8,5 % .  S klesajúcou mierou fajčenia klesá i množstvo vypitého alkoholu. Podiel respondentov denných fajčiarov, resp. nefajčiarov, ktorí pijú 5 a viac pohárov alkoholického nápoja pri jednej príležitosti, minimálne raz za týždeň bol 15,1 %, resp. 3,8 % . 

S klesajúcou mierou fajčenia narastá nesúhlas s povolením užívania drog. Podiel respondentov fajčiarov, resp. nefajčiarov, ktorí nesúhlasia s povolením užívania drog bol 80,6 %, resp. 88,9 %. Medzi fajčením a užitím drogy (každej skúmanej drogy) je slabá závislosť. Je zaujímavé, že najväčší podiel užívateľov drog je v kategórii príležitostných fajčiarov, t..j. respondentov, ktorí fajčili v priebehu posledných 12 mesiacov a tento jav sme namerali pri každom druhu užitej drogy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava