Výskum účinkov psilocybínu – alkaloidu z húb, najčastejšie holohlavcov, ktoré sú laikom známejšie ako lysohlávky – zažíva vo vedeckom svete v posledných rokoch rozmach. Psychiater Albert Garcia-Romeu je v jednom z tímov, ktoré v odbore udávajú tempo. „Prekážky, ktoré bránia štúdiu psychedelík, nie sú rozumné,“ hovorí v rozhovore, ktorý Deníku N poskytol počas konferencie uniMind v Prahe.
O výskume psilocybínu a potenciáli psychedelík v liečbe duševných chorôb pred troma rokmi hovoril pre Denník N aj slovenský psychiater Michal Patarák. Tvrdil, že výskum je stále v začiatkoch a kvalitných štúdií je málo. Svojvoľné experimentovanie s psychedelikami podľa Pataráka nie je dobrý nápad. Okrem toho, že ich užívanie nie je na Slovensku legálne, môže to mimo kontrolovaného prostredia lekárskej štúdie spôsobiť aj veľmi negatívny zážitok.
„Veľa štúdií zo 60. rokov aj nedávnej doby potvrdzuje, že užívanie psilocybínu a niektorých ďalších klasických psychedelík môže mať na vážne chorých pacientov s existenciálnymi problémami priaznivé účinky. A zdá sa, že je to pre nich celkom bezpečné. Takže predovšetkým v týchto dvoch oblastiach máme veľa spoľahlivých vedeckých údajov“.
„Pribúdajú dôkazy, že psilocybin by mohol pomôcť pri liečbe závislosti - čoskoro budeme publikovať výsledky naozaj peknej štúdie s fajčiarmi. Zistili sme, že pre tých, ktorí chcú prestať fajčiť, vyzerá ako veľmi účinná liečba“.
Celý rozhovor tu: Skúma liečivú látku z lysohlávok: Do piatich rokov budeme mať liek, do samoliečby sa nepúšťajte — Denník N
Prečítajte si tiež : Psychedelikum v hubách má potenciál preprogramovať mozog a liečiť depresiu