Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Z herní na internet. Slovensko zažíva boom hazardu, zrejme aj závislosti

10.07.2024

Na hazard míňajú ľudia miliardy eur.

Keď ľudia stávkujú viac a častejšie, má to aj väčší vplyv na vznik závislostí a patologického hráčstva.

"U hráčov často trvá niekoľko rokov, kým sa problém s hraním rozvinie do takej miery, že vyhľadajú pomoc. Preto môže stúpnuť počet ľudí vstupujúcich do liečby až s niekoľkoročným oneskorením, potom čo zachytíme zvýšený dopyt po hazarde,“ hovorí Kurilla.

Skrytá vlna závislosti?

Národné centrum zdravotníckych informácií nevedie štatistiky diagnóz patologického hráčstva, preto štát ani nemusí vedieť, či je v spoločnosti už nejaký problém.  Kurilla hovorí, že im v centre klesol počet ľudí žiadajúcich o liečbu pre problémy s hraním. Majú menej ako polovicu klientov v porovnaní s obdobím pred pandémiou.

Je to v rozpore s tým, čo v praxi vidí Šoltesová z neziskovej organizácie Trojlístok v Prešove. Dôvod je však jednoduchý. Od roku 2019 existuje register ľudí vylúčených z hazardu. Ak je niekto v registri, nemôže hrať hazardné hry u licencovaných prevádzkovateľov. Odborníci sa zhodujú, že ide o veľmi účinný nástroj, ktorý spĺňa aj medzinárodné odporúčania. Do registra sa automaticky dostanú ľudia, ktorí napríklad poberajú pomoc v hmotnej núdzi, alebo majú súdom uloženú povinnosť platiť výživné. No o vylúčenie môže požiadať ktokoľvek.

"Pre mnohých ľudí je toto prijateľnejší spôsob riešenia problémov, než vstúpiť do liečby,“ opisuje Kurilla. "Podľa štúdií sú to často ľudia, ktorí už majú problémy v dôsledku hrania. Nevieme s určitosťou povedať, či už trpia poruchou alebo nie, ale nejaké problémy už majú,“ vysvetľuje.

Šoltesová  si zase myslí, že register funguje najmä u ľudí, pre ktorých nie je hranie primárnym problémom, ale majú napríklad problémy s drogami, či nejakú psychickú poruchu.

Úrad pre reguláciu hazardných hier poskytol SME údaje o tom, ako sa vyvíjal počet ľudí, ktorí sa sami vylúčili z hazardných hier. Štatistiky ukazujú, že už možno teraz zažíva Slovensko novú vlnu závislosti, ktorý spôsobuje online hazard. Najviac ľudí využilo register v prvých dvoch rokoch od jeho vzniku, vyše sedemtisíc.  V posledných štyroch rokoch je vidieť v registri ďalší postupný nárast ľudí, ktorí zrejme pociťujú svoje problémy s hraním ( z 1502 osôb  v roku 2021 na 3715 v roku 2023 a 1875  za rok 2024 sú len do mája, no aj tie ukazujú nárast).

Martin Vančo, www.sme.sk, 9.7.2024
Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/23355008/ludia-minaju-na-hazard-miliardy.html?ref=mnt

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava