Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Prvý celoslovenský kvíz odhalil, ako pijú Slováci. Po tomto druhu alkoholu siahame najviac

09.07.2024

Občianske združenie Fórum Pi s rozumom (FPSR) zrealizovalo počas mája a júna  2024 edukačný projekt Účet za nehodu, ktorého súčasťou bol celoslovenský kvíz Čo vieš o alkohole. Cieľom bolo nielen zistiť, čo vedia slovenskí konzumenti o alkohole, ale ich aj interaktívnou formou edukovať o zodpovednom prístupe k alkoholu. „Predovšetkým sme chceli búrať najrozšírenejšie mýty a pútavo vysvetľovať, že neexistuje mäkký alebo tvrdý alkohol, zdravšie pitie či urýchlenie odbúravania alkoholu z krvi. Alkohol je len jeden a akákoľvek jeho nadmerná konzumácia je škodlivá,“ približuje zámer projektu Tomáš Huba z Občianskeho združenia Fórum Pi s rozumom.

Prvý celoslovenský kvíz, zameraný na zisťovanie prístupu Slovákov k alkoholu a na šírenie osvety o jeho zodpovednej konzumácii, priniesol  ďalšie zaujímavé výsledky:
• Do kvízu sa zapojilo 60 % mužov a 40 % žien.
• V obľube vedie pivo (51 %) a víno (28 %), až po nich destiláty (rum, gin a vodka).
• Prvýkrát sa s alkoholom stretávame zvyčajne vo veku 15 – 17 rokov (takmer 50 %).
• Najčastejšie začíname s alkoholom na párty u kamarátov (43 %) a na výlete (17 %).
• Rodičia alebo nejaký iný rodinný príslušník naviedol na ochutnanie alkoholu až 15 % respondentov.
• Najväčším omylom bolo, že odbúravanie alkoholu sa dá urýchliť pitím vody – tomuto verí až 40 % ľudí.
• Najpretrvávajú­cejším mýtom, ktorý kvíz potvrdil, je, že na pivo – ako druh alkoholu – sa pozeráme zhovievavejšie. 62 % si myslí, že veľké pivo má rovnaký obsah alkoholu ako panák vodky a 20 % si myslí, že panák vodky ho má dokonca vyšší. Len 18 % ľudí správne určilo, že viac alkoholu obsahuje veľké pivo – 82 % si to teda myslí nesprávne.

Tento kvíz nám pomohol zistiť, aký prístup má slovenská verejnosť k zodpovednému pitiu alkoholu, aké má o tom vedomosti a ktorým hoaxom stále podlieha. Verím, že v septembri, keď nás čaká druhá fáza projektu, sa nám podarí ešte jasnejšie komunikovať posolstvo, že alkohol je alkohol, nech už je v akejkoľvek forme, a tým podporiť myšlienku prevencie nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu,“ uzatvára Tomáš Huba.

Celý článok na www.pravda.sk  -  https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/715362-prvy-celoslovensky-kviz-odhalil-ako-piju-slovaci-po-tomto-druhu-alkoholu-siahame-najviac/m   28.6.2024

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava