Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Učia ľudí piť zodpovedne, no zavádzali. WHO je úplne proti alkoholu

09.07.2024

Po upozornení rubriku zrušili.

BRATISLAVA. Na Trnavskom mýte má reklamu známa značka vodky, a pod zobrazenou fľaškou alkoholu odkaz na web www.pisrozumom.sk. Na stránke však boli zavádzajúce informácie o pití alkoholu.

V rubrike Ako piť s rozumom sa písalo, že striedme pitie prináša len minimálne zdravotné riziká, čo zvýraznili polotučným písmom. Podmienkou malo byť, že prestávka je aspoň na dva dni v týždni.

Ďalej bolo zvýraznené, že ako súčasť zdravej stravy môže mať alkohol aj pozitívne zdravotné účinky. Striedme pitie v kombinácii so zdravou stravou môže podľa stránky znižovať riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, demencie, Alzheimerovej choroby, osteoporózy a cukrovky druhého typu. Nie však, ak sa pije nad odporúčanú mieru.

To slovo môže neznamená znižuje - u každého sa to prejavuje inak," upozorňuje psychiater a odborník na závislosti Ľubomír Okruhlica. Stránku nepovažuje za dobrý zdroj informácií, pretože rovnomenné združenie, ktoré ju prevádzkuje, je v konflikte záujmov. Jeho predseda má podiel vo firme predávajúcej značkový alkohol.

Čítajte viac: https://bratislava.sme.sk/c/23353105/ucia-ludi-pit-zodpovedne-no-zavadzali-who-je-uplne-proti-alkoholu.html

Marek Moravčík , www.sme.sk, 4.7.2024

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava