Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Od 2. júla začne fungovať Európska agentúra pre drogy

02.07.2024

EUDA bude s novým mandátom zohrávať väčšiu úlohu proti výrobe a šíreniu nezákonných drog v EÚ.

Brusel 1. júla (TASR) - Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová v pondelok odcestovala do Lisabonu, aby asistovala pri spustení novej Európskej agentúry pre drogy (EUDA), ktorá nahradí Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA). Informuje o tom spravodajca TASR.

EUDA bude s novým mandátom od 2. júla zohrávať väčšiu úlohu proti výrobe a šíreniu nezákonných drog v EÚ.

Komisárka má na utorok naplánované pracovné stretnutie s portugalskou ministerkou vnútra Margaridou Blascovou a navštívi forenzné laboratórium v sídle portugalskej justičnej polície, ktoré testuje zadržané drogy. Neskôr sa spolu s portugalskou ministerkou spravodlivosti Ritou Júdiceovou a belgickou ministerkou vnútra Anneliese Verlindenovou zúčastní na slávnostnom pristúpení Belgicka a Nemecka do Námorného analytického a operačného centra – narkotiká (MAOC – N). Vstupom Belgicka a Nemecka sa centrum výrazne posilní, čo umožní lepšiu koordináciu spoločných protidrogových zásahov na otvorenom mori.

Oficiálne otvorenie EUDA je naplánované na stredu 3. júla. Svoje poslanie posilní výskumom drog a ich ponuky na trhu a tiež vypracovaním hodnotení drogových hrozieb.

Komisárka sa v stredu zúčastní na podpise pracovnej dohody medzi EUDA a Ekvádorom, odkiaľ do Európy prúdi časť nezákonných drog. Európska komisia pripomenula, že všetky tieto opatrenia pomáhajú zavádzať do praxe stratégiu EÚ na boj proti organizovanému zločinu na roky 2021 – 2025, ako aj protidrogovú stratégiu Únie na uvedené obdobie.

Zdroj: spravodajca Jaromír Novak, TASR, 2024

https://www.teraz.sk/spravy/od-2-jula-zacne-fungovat-europska-a/805905-clanok.html

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava