Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Popíjanie alkoholu u žien sa presunulo z domácností do podnikov, konštatuje psychiater

09.02.2024

Počet žien, ktoré konzumujú alkohol, narastá.

„Trendom od 90. rokov však je stále narastajúca konzumácia alkoholu aj u žien, ktorých „domáce“ pitie sa presunulo do podnikov. Preukázala sa aj nízka informovanosť žien na Slovensku o nepriaznivom účinku alkoholu na plod, ktorý vyvoláva jeho poruchy a poškodenia,“ uviedol lekár psychiatrického oddelenia levočskej nemocnice Anton Ľubocký.

Závislosť od alkoholu je však podľa odborníka často súčasťou inej duševnej poruchy (poruchy osobnosti) alebo choroby, akou je veľká depresívna porucha, bipolárna afektívna porucha alebo ochorenia z okruhu schizofrénnych porúch.

„Primárnou indikáciou hospitalizácie sú často myšlienky na samovraždu alebo hrubé poruchy správania s ohrozovaním seba v opitosti,“ priblížil.

Ohrozené skupiny

Lekár sa tiež podelil o skúsenosti zo svojho oddelenia. Uviedol, že frekventovanejšie hospitalizácie spojené s alkoholizmom sa na jeho pracovisku vyskytujú u mužov.

„Sú zväčša spojené s verbálnou a násilnou fyzickou agresivitou voči sebe a okoliu. Až polovica z týchto atakov sa deje v domácnostiach, najčastejšie cez víkend, zvýšená frekvencia je v jesenných a zimných mesiacoch. U mužov je 7,5-násobne vyššia úmrtnosť na alkoholizmus a telesné ochorenia s ním spojené,“ varuje.

Odborník zdôrazňuje, že najohrozenejšia veková kategória je 40 až 50 rokov.

„Faktom je, že väčšiu pravdepodobnosť prepracovať sa k závislosti od alkoholu majú jedinci so skorým začiatkom konzumu v dobe puberty a ranej dospelosti. Preto je na mieste úvaha o legislatívnej úprave so zvýšením hranice veku, od ktorého by mohol byť alkohol predávaný. Na začiatok by som však začal dôslednejším vymáhaním aktuálne už platnej legislatívy, nakoľko mám pocit, že predajcovia ju berú skôr ako odporučenie, nie ako zákon. To môže byť spôsobené kultúrno-spoločenskými normami, ktoré sú na Slovensku pomerne benevolentné,“ pripomína.

Liečba zo závislosti

Dá sa alkoholizmus vyliečiť? Ľubocký reaguje, že to v súčasnosti nie je možné. Odborníci podľa jeho slov vedia zvládnuť poruchy správania v opitosti, a to detenciou pacienta do vytriezvenia na oddelení, počas čoho sa niekedy využívajú lieky na upokojenie.

„Pričom sme však limitovaní užitým alkoholom, ktorý môže v kombinácii s psychofarmakami prehĺbiť poruchu vedomia a spôsobiť útlm dýchania. Osoba pod vplyvom alkoholu býva často agresívna aj v nemocničnom prostredí, pričom je ohrozená bezpečnosť personálu, iných spolupacientov aj nemocničného zariadenia. Niektorí pacienti pri ťažkej intoxikácii alkoholom, často kombinovanej užitím iných liekov alebo psychoaktívnych látok, vyžadujú monitorovanie na jednotkách intenzívnej starostlivosti,“ podotkol.

Po odznení opitosti nasleduje u pacienta detoxifikácia organizmu, ktorú pomáhajú zvládnuť určité druhy medikamentov v pomerne vysokých dávkach, ale i iné psychofarmaká a vitamíny. Ich dávky sa postupne s ústupom nepríjemných príznakov znižujú, až sa úplne vysadia, uzavrel odborník.

Zdroj: Aktuality, 2024

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava