Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Fajčenie vytvára rovnako silnú závislosť ako heroín či kokaín. Bez pomoci dokáže prestať zhruba pätina ľudí

02.02.2024

Ľuďom sa väčšinou odporúča, aby s fajčením prestali náhle, hovorí odborníčka na verejné zdravie Katarína Blažová. Ak chce človek prestať fajčiť, musí zmeniť aj svoju fajčiarsku domácnosť a odstrániť z nej všetky zapaľovače, popolníky a ďalšie veci, ktoré mu pripomínajú, aby si zapálil. Blažová vedie poradňu na odvykanie od fajčenia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva Bratislava. V rozhovore opisuje, aké techniky možno použiť pri odvykaní od fajčenia.

Prečo je závislosť od fajčenia taká silná?

Je to v dôsledku nikotínu, ktorý môžeme nazvať drogou. Závislosť, ktorú vytvára, je rovnako silná ako od iných drôg – napríklad heroínu či kokaínu. Táto závislosť spĺňa všetky kritériá drogovej závislosti. Nikotín sa viaže na nikotínové receptory v mozgu a prispieva k uvoľňovaniu chemických látok ako dopamín, serotonín či endorfíny. Tie spôsobia, že sa fajčiar cíti spokojný, šťastný a uvoľnený. Fyzická závislosť sa vyvinie až po určitom čase. Nie je to hneď.

Viac na : https://dennikn.sk/3800853/fajcenie-vytvara-rovnako-silnu-zavislost-ako-heroin-ci-kokain-bez-pomoci-dokaze-prestat-zhruba-patina-ludi/?ref=tit

Zdroj: ©OTAKAR HORÁK, www.dennikn.sk, 31.1.2024

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava