Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

„Zombie droga“ fentanyl sa už šíri v Česku

17.01.2024

Droga fentanyl, ktorá je stokrát silnejšia ako heroín, zachvátila Spojené štáty a teraz desí aj Európu. V Českej republike si už vyžiadala prvé obete. Odborníci pred ňou varujú už dlho. Na čiernom trhu sa zatiaľ predávajú len fentanylové náplasti z nemocníc, ale ponuka sa rozširuje. Jaroslav Hroch a Darina Vlková natočili pre 168 hodín film o fentanyle.

Redaktori relácie 168 hodín sa rozprávali s mužom, ktorého priateľ nedávno zomrel na predávkovanie fentanylom. "Určite je 'krásne' sa ním predávkovať, sú dokonca samovraždy, keď sa chce niekto zabiť, tak si dá priamo fentanyl," povedal.

Podľa Davida Peška, vedúceho kontaktného centra neziskovej organizácie Sananim, ktorá pomáha drogovo závislým, si v Českej republike fentanyl vyžiada "niekoľko desiatok" životov ročne. Ponuka tejto drogy však rastie. "Čoraz častejšie sa fentanyl objavuje na čiernom trhu a používa sa ako náhradná droga," povedal Petr Popov, adiktológ zo Všeobecnej fakultnej nemocnice.

Z náplastí proti bolesti pre ľudí s rakovinou
V USA ho díleri predávajú vo forme prášku alebo tabliet. U nás dominujú náplasti, ktoré lekári predpisujú na bolesť ľuďom umierajúcim na rakovinu. Drogovo závislí ich potom varia a látku si aplikujú intravenózne. Použité fentanylové náplasti sa často nachádzajú v nemocničných kontajneroch.

viac na : https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/168-hodin-zombie-droga-fentanyl-uz-se-siri-i-v-cesku-344948 +  video 

Zdroj: ČT24 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava