Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Na Prime a energetické nápoje míňajú deti vreckové aj kvôli americkým youtuberom

15.01.2024

KOŠICE. Fajčenie sa medzi pubertiakmi dostáva do úzadia. Trendy je teraz ochutnať nápoj, ktorý práve letí, hoci stojí aj takmer 5 či dokonca 10 eur.Už niekoľko mesiacov sú to okrem energetických nápojov napríklad aj nápoje značky Prime.

Majú rad energetických, ale i hydratačných, izotonických drinkov. Vďaka sociálnym sieťam sa však dostávajú k čoraz mladším deťom.Už na prvom stupni základných škôl vidno žiakov s týmito fľašami. Noviny Korzár na to upozornili viacerí rodičia.

Prime preslávili americkí youtuberi KSI a Logan Paul.Odvtedy sociálne siete zaplavili videá detí, ktorým sa splnil ich sen a konečne dostali nápoj, ktorý si uchovávajú ako najväčší poklad.

Vyzerá to tak, že kto nie je natočený pri tom, ako pije Prime, akoby ani nebol.

Hoci hydratačný nápoj tejto populárnej značky neobsahuje kofeín, pri jeho predaji je aj tak uvádzaná veta – obsahuje látky, ktoré nie sú odporúčané pre deti.Pollitrová fľaša obsahuje 140 mg draslíka na 100 ml, teda dokopy 700 mg draslíka.

 “Vysoký príjem draslíka môže vážne ohroziť zdravie dieťaťa alebo dospievajúceho pre riziko výskytu porúch srdcového rytmu,“ uvádza Hana Janechová, vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva.

Energetické nápoje nie sú vhodné pre deti a mladistvých z dôvodu vysokého obsahu cukru, ale aj kofeínu, taurínu a ďalších stimulačných látok.Tento trend sa negatívne podpisuje na zdraví. „Prispieva k obezite, cukrovke a rôznym poruchám spojeným s nadužívaním stimulačných látok. Prejaviť sa môžu napríklad bolesťami hlavy, poruchami spánku, úzkosťou alebo srdcovou arytmiou,“ vysvetľuje  Hana Janechová. Konzumácia energetických nápojov sa okrem toho podľa nej často prepája s ďalším rizikovým správaním, ako je pitie alkoholu a fajčenie cigariet, čo môže prinášať zdravotné ťažkosti, vrátane akútnych stavov intoxikácie.

Čítajte viac: https://korzar.sme.sk/c/23267674/na-prime-a-energeticke-napoje-minaju-deti-vreckove-aj-kvoli-americkym-youtuberom.html ,

Zdroj: Elena Danková , www.korzar.sme.sk13.1.2024

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava