Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Menej mreží, viac domáceho väzenia. Trestný zákon sa po rokoch rýchlo a výrazne mení, ukrýva aj perličky

11.12.2023

Liberálnejšiu cestu si Ficov kabinet vybral aj pri drogách. V prekladacej správe, ktorá je súčasťou vládneho materiálu sa píše, že sa nanovo upravuje drogová trestná činnosť tak, že „sa zavádza objektívnejší a exaktnejší spôsob založený na množstve materiálu alebo množstve účinnej látky v tomto materiáli alebo na počte pestovaných rastlín.“ Vláda neupravuje samotné užívanie drog, ale navrhuje upraviť tresty za prechovávanie, distribúciu a pestovanie, respektíve výrobu nelegálnych látok.

„Robíme veľmi jasný rozdiel medzi tým, kto používa drogu na osobný účel a tým, kto obchoduje s drogami,“ vysvetľoval premiér. Dôvodom na nižšie tresty má byť aj to, aby mladí ľudia, ktorých chytia policajti pri fajčení – slovami premiéra „trávy“ – nekončili za mrežami.

Exminister spravodlivosti Viliam Karas považuje takéto posudzovanie za efektnejšie. Nepríjemne ho však prekvapilo, zníženie trestných sadzieb pri díleroch drog. Prispeje však novela k tomu, aby mladí ľudia neprišli pre malé množstvo drog o mladosť? „Čiastočne prispeje, ale novela sa nijakým spôsobom nevenuje mladistvým a tzv. drogovým priestupkom, kde by mohlo dôjsť práve k prevencii zo strany štátu a zabráneniu vytvorenia stavu závislosti u mladistvých, ktorí sa s drogou stretávajú prvýkrát,“ uviedol pre Pravdu.

Odborník na drogovú politiku Jakub Popík zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva si myslí, že navrhované zmeny síce zásadne zlepšia aktuálnu situáciu, ale nie preto, že by boli prelomové, ale preto, že súčasný stav je „katastrofálny a neudržateľný“. Väčšina zmien, ktorú prináša Ficova vláda, je podľa neho skopírovaná alebo inak prevzatá z návrhov bývalých ministrov. Aj s chybami. Nemyslí si, že vládny návrh prináša systematickú zmenu drogovej politiky. „Súčasná podoba trestov je však tak neprimeraná a neudržateľná, že ak by nedošlo aspoň k nejakej úprave, mohlo by to vyústiť až do tlaku od Európskej komisie, či Ústavného súdu, ktoré sa neprimeranosťou týchto trestov v súčasnosti zaoberajú,“ myslí si Popík.

O dekriminalizácii či depenalizácii sa však podľa neho nemožno rozprávať. „Napríklad pri marihuane vláda navrhuje stanoviť hornú hranicu nepatrného množstva na 2 gramy, pričom zákon stanovuje aj výšku trestu odňatia slobody pri tomto množstve,“ reagoval. Nepreháňal by to ani s výrazom „liberalizácia“ trestov, keďže zákon v Česku a Nemecku pracuje s oveľa väčšími množstvami pre osobnú spotrebu. Kategorizácia látok podľa množstva a ceny drogy v čase záchytu však podľa neho prispieva k zvyšovaniu právnej istoty. „Zákon, ktorý chce naozaj chrániť „obyčajných užívateľov“ im musí vyjsť v ústrety, napríklad aj určením vyššej hranice pre osobnú spotrebu tak, ako v Česku, Holandsku, na Malte a v iných krajinách,“ uviedol pre Pravdu.

Súčasný návrh novely trestného zákona má podľa Popíka aj konkrétne perličky. „Napríklad za 100 gramov kokaínu môžete mať nižší trest ako za 100 gramov pervitínu,“ podotkol. Za riziká zmeny považuje nedostatočnú progresívnosť, víziu do budúcnosti a aplikačnú prax. „Zákon síce umožňuje udeľovať aj iné tresty ako trest odňatia slobody a vyzýva k využívaniu napríklad trestu domáceho väzenia, či peňažných trestov, no stále je možnosť aj pri nepatrných množstvách uložiť aj trest odňatia slobody. Stále je ponechaný veľmi široký priestor súdom na určenie výšky trestu, čo môže negatívne vplývať na predvídateľnosť a právnu istotu,“ uzavrel.

Henrieta Mihaliková

© Autorské práva vyhradené

In: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/691468-trestny-zakon-zmeny-novela-nizsie-tresty-drogy-korupcia-kajucnici-robert-fico-daniel-lipsic-boris-susko/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box

Zdroj: www.pravda.sk, 10.12..2023

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava