Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Veľký prieskum závislostí v Čechách: dominujú alkohol aj cigarety, do popredia sa však derú aj digitálne pokušenia

08.11.2023

Exkluzívny prieskum spoločnosti Median pre MF DNES ukázal, že od legálnej látky alebo činnosti je závislých viac ako 60 percent dospelých Čechov.

Cigarety, alkohol, ale aj sociálne siete

Medzi najčastejšie závislosti sa radí fajčenie, alkohol, sociálne siete, online hry a stávkovanie. V európskom meradle Česká republika patrí s dlhodobou métou 10 litrov čistého alkoholu na osobu medzi krajiny s najvyššou spotrebou alkoholu, no vysoký nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu zaznamenali tzv. digitálne závislosti. Takmer 28,8 percent respondentov priznalo závislosť od sociálnych médií, pričom viac ako 43 percent z opýtaných trávi ich používaním dve a viac hodín denne. Závislosť od počítačových hier uviedlo 9,3 percenta ľudí.

„Problémom je, že digitálne technológie potrebujeme v každodennom živote. Používame ich každý deň v škole alebo v práci, takže ich užívanie nemôžeme úplne vytesniť, ako je to v prípade alkoholu alebo iných drog,“ vysvetlil pre MF DNES Ondřej Sklenář, adiktológ a riaditeľ spoločnosti Magdaléna, ktorá sa zaoberá prevenciou a liečbou závislostí.

Čítajte viac: https://myzilina.sme.sk/c/23240740/velky-prieskum-zavislosti-v-cechach-dominuju-alkohol-aj-cigarety-do-popredia-sa-vsak-deru-aj-digitalne-pokusenia.html

Zdroj: SME, 6.11.2023
 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava