Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Závislosti inak – Závislí na zdraví – prvé výsledky

31.05.2023

II.ročník projektu Ligy za duševné zdravie a regionálnych denníkov MY, “Závislosti inak”,  ktorý sa tento rok propagoval s podtitulom “Závislí na zdraví” už zaznamenal predbežné výsledky prieskumu,týkajúceho sa užívania alkoholu, tabaku a drog. Do prieskumu sa zapojilo 21 220 respondentov.

V súvislosti s fajčením a Svetovým dňom bez tabaku (31.máj) boli zverejnené na stránke www.zavislostiinak.sk informácie,  týkajúce sa aj finančných nákladov na túto závislosť.

Oproti minulému roku sa cena, ktorú za svoju neresť platia užívatelia tabaku a alkoholu, výrazne zvýšila. Náruživí fajčiari, ktorým nestačí jedna škatuľka denne, dnes zaplatia v priemere namiesto 143 eur približne 180 eur mesačne. Naproti tomu menej deštruktívne alternatívy k cigaretám výjdu lacnejšie. Nové  nikotínové  výrobky, ako sú elektronické cigarety, zahrievaný tabak alebo nikotínové náplasti ukrátia peňaženky v priemere o 83 Eur mesačne. Ako najlacnejšie vychádzajú z prieskumu elektronické cigarety, ich užívatelia za ne zaplatia v priemere 49 eur za mesiac.

Na Slovensku počet fajčiarov vzrástol na 21,2 percent ( v prieskume Závislosti inak 2023 je to až 26%), v praxi to teda znamená, že aktívne fajčí viac ako 1 milión 150-tisíc Slovákov. Štatistiky Úradu verejného zdravotníctva hovoria, že sa počtom fajčiarov vraciame do roku 2013.
Tabak je jednou z najväčších príčin úmrtí na svete, ktorým sa dá predísť. Ohrozuje zdravie každého, kto je vystavený tabakovému dymu. Používanie akéhokoľvek tabakového výrobku je nebezpečné. Fajčenie cigariet predstavuje v súčasnosti najpopulárnejšiu formu závislosti od nikotínu. Nikotín je vysoko návyková látka, ktorá sa legálne používa na celom svete.

Čítajte viac: Mojžišová, Ľ : Závislosťou, ktorá vyjde ľudí draho nielen ekonomicky, si ničí zdravie každý piaty Slovák Počet fajčiarov opäť stúpol. Myzvolen.sme.sk, 30.máj,2023

 

 

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava