Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Závislosti inak alebo aj závislí na zdraví

24.04.2023

Denník MY REGIÓNY a Liga za duševné zdravie organizujú  II. ročník projektu “Závislosti inak” v roku 2023 má podtitul Závislí na zdraví. Riaditeľ divízie regionálnych novín a člen predstavenstva vydavateľstva Petit Press, Milan Mokráň v rozhovore hovorí o prínosoch predchádzajúceho ročníka aj o očakávaniach, s ktorými idú do projektu tento rok.

Niektoré otázky a odpovede sú tu:

Minulý rok mala anketa ukázať, ako sú na tom Slováci so závislosťami. Čo odhalí teraz?

Verím, že to bude množstvo názorov na dôležité témy súvisiace s projektom, a takisto nové informácie, ktoré sú v kontraste so zabehnutými stereotypmi. Napríklad ľudia veľakrát mylne nazývajú závislosti závislosťami. Často ide o nadmerné užívanie niečoho a nemusí to byť hneď závislosť. Aj o tom budeme hovoriť s odborníkmi v našom druhom ročníku Závislí na zdraví. Očakávam teda aktuálne kvalitné a zmysluplné informácie, ktoré budú môcť využiť nielen novinári pri písaní a diskutovaní a téme, ale aj odborníci, ktorí so závislými denne pracujú. Minulý rok ma napríklad prekvapilo, že pri fajčení zomiera viac ľudí na decht, nie pre závislosť na nikotíne. V tejto súvislosti je zaujímavé aj zistenie, že pre ľudí, ktorí nedokážu úplne prestať fajčiť, je lepšie prejsť na alternatívy, ktoré proces horenia odbúrali.

Zmenili sa aj niektoré anketové otázky na respondentov? Anketové otázky sme zostavovali v spolupráci s odborníkmi. Mali by poskytnúť priestor na vyjadrenie sa a prejavenie vlastného názoru. Vo viacerých prípadoch sme reagovali na požiadavky Ligy za duševné zdravie a občianskeho združenia Prima, ktoré sú v projekte našimi partnermi.

V čom bude druhý ročník iný? Prečo sa bude zameriavať aj na novodobé závislosti? Už počas prvého ročníka sme dostávali otázky, prečo sme do ankety nezaradili aj ďalšie závislosti, napríklad gamblerstvo alebo závislosť od počítačových hier. Vtedy sme odpovedali, že sme vybrali tie najviac rozšírené okruhy, ale tento rok sme sa rozhodli posunúť sa ďalej. Preto sú v ankete aj otázky zamerané na psychické problémy a duševné zdravie, takisto aj ich tabuizovanie a spôsob komunikácie o nich v dnešnej spoločnosti.

Čo všetko je pripravené pre čitateľov? Akí odborníci a osobnosti sa zapoja? Okrem množstva dát, ktoré spracujeme po ukončení ankety, máme pripravené rozhovory s odborníkmi, lekármi, psychológmi, príbehy ľudí, ktorí dokázali zvíťaziť nad svojimi návykmi alebo sa o tom pokúšajú. Opäť nezabudneme ani na diskusie naživo na témy súvisiace so závislosťami. Pozveme do nich odborníkov z občianskych združení Liga za duševné zdravie a Prima, moderovať budú osobnosti známe z mediálneho prostredia.

Akým spôsobom sa do projektu ešte môžu čitatelia zapojiť?  Okrem zapojenia sa do ankety, ktorú nájdete na stránke www.zavislostiinak.sk, nám môžu čitatelia posielať aj svoje inšpiratívne príbehy v súvislosti s prekonávaním závislostí. Vieme, že to nie je jednoduché ísť na verejnosť s informáciami, ktoré mnohí považujú za čisto dôverné. Na druhej strane je to cesta, ako ukázať ostatným ľuďom, že v tom nie sú sami, aj keď si to často myslia.

Zdroje:

https://www.zavislostiinak.sk/riaditel-my-novin-ocakavame-informacie-ktore-opat-zburaju-myty-o-zavislostiach/

https://www.zavislostiinak.sk/media/

 

https://www.zavislostiinak.sk/wp-content/uploads/2022/01/Mokran-foto-web.jpg

Milan Mokráň, riaditeľ regionálnych novín MY (zdroj: archív MM).

 

 

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava