Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

OSN upozorňuje na nárast produkcie ópia a metamfetamínu v Afganistane

17.11.2021

Zdroj:teraz.sk

 

Viedeň 17. novembra (TASR) - Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) v utorok informoval, že Afganistan v roku 2021 vyprodukoval 6800 ton ópia, čo v porovnaním s rokom 2020 predstavuje nárast o osem percent. Agentúra DPA v tejto súvislosti poznamenala, že z tejto rastúcej produkcie bude profitovať radikálne islamistické hnutie Taliban, ktoré v polovici augusta prevzalo moc nad celým Afganistanom.

Keď Taliban ovládol krajinu, ktorá je najväčším svetovým producentom ópia, neistota okolo obchodu s ním vzrástla, čo len zvýšilo ceny tejto drogy. V správe UNODC sa uvádza, že rastúca chudoba a neistota týkajúca sa dostupnosti potravín vo vojnou zničenom Afganistane vedie k posilneniu stimulov na pestovanie ópia. "Úroda ópia v roku 2022 bude založená na rozhodnutiach, ktoré farmári urobia v novembri 2021, keď začnú siať mak," upozorňuje sa v správe. Afganistan sa na celosvetovej produkcii ópia v roku 2020 podieľal približne 85 percentami a ekonomika tejto krajiny je už dlho závislá od predaja tejto drogy. Vlani príjem z opiátov predstavoval približne 1,8 až 2,7 miliardy dolárov.

Počas dvoch desaťročí vojenského nasadenia v Afganistane neboli Spojené štáty a ich spojenci schopní skoncovať s nelegálnou výrobou ópia. UNODC vo svojej správe upozorňuje i na to, že v posledných rokoch v Afganistane prudko vzrástla aj výroba metamfetamínu (pervitínu). "Vysoký regionálny a globálny dopyt po metamfetamíne spolu s presýteným trhom s opiátmi by mohli podporiť ďalší rozvoj výroby metamfetamínu a iných syntetických drog," uvádza sa v správe. UNODC v dokumente apeluje, že medzinárodné spoločenstvo musí "naliehavo" poskytnúť pomoc ľudu Afganistanu, čím "podporí udržateľné znižovanie pestovania a výroby nelegálnych drog a dopytu po nich".

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava