Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

V Kolumbii vyrástla mocná drogová mafia: Kokaínom zásobujú desiatky krajín sveta

04.11.2021

Zdroj:cas.sk

 

V Kolumbii vyrástla mocná drogová mafia, ktorá rozšírila svoje aktivity do desiatok krajín sveta. Oznámila to vo štvrtok kolumbijská polícia. Organizácia Clan del Golfo (Klan zo Zálivu) dodáva do zahraničia každý mesiac zhruba 20 ton kokaínu a zásobuje skoro 30 krajín.Medzi vodcami organizácie bol aj najhľadanejší drogový boss v krajine Dario Antonio Úsuga známy pod prezývkou Otoniel, ktorého kolumbijská polícia zatkla v októbri, uviedla agentúra AFP. Po jeho zadržaní hrozí najvplyvnejšej kolumbijskej drogovej skupine rozpad.

Podľa polície organizácia nadviazala spojenectvo s najvýznamnejšími zločineckými skupinami. "Máme dôkazy, že táto kriminálna organizácia (Clan del Golfo) vytvorila päť aliancií, aby mohla vyvážať kokaín do rôznych častí sveta," uviedol generál kolumbijskej polície Jorge Luis Vargas. Podľa polície kolumbijská organizácia spolupracuje s drogovými kartelmi v Mexiku, s kriminálnymi organizáciami na Balkáne aj s mafiami v Taliansku.

Polícia odhaduje, že organizácia vyváža až 20 ton kokaínu mesačne v hodnote 22 miliónov eur, čo je zhruba 30 percent kolumbijskej výroby. Napríklad v uplynulých dňoch polícia zadržala štyri tony kokaínu, ktoré prisudzuje organizácii. Podľa vyšetrovateľov smerovali do Nemecka.

Clan del Golfo dodáva

 

Viac:TU

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava