Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Kontroverzná látka podobná alkoholu či marihuane. Čo je kratom a prečo ho zakazujú?

24.08.2021

Zdroj: ta3.com

Počuli ste už o kratome? Je to kontroverzná látka, ktorá je v mnohých krajinách po celom svete zakázaná. Výskumy zatiaľ nepriniesli dostatočné množstvo faktov o jej využití. Napriek tomu je na Slovensku dostupná a má účinky podobné sedatívam, alkoholu či marihuane.

Čo je kratom?

Kratom, po latinsky Mitragyna speciosa, je tropický strom z čeľade kávovníkovitých. Jeho domovom sú Thajsko, Mjanmarsko, Malajzia a ďalšie krajiny južnej Ázie. Listy alebo výťažky z listov sa používajú ako stimulant či sedatívum. Využíva sa tiež na liečbu chronických bolestí či ako pomôcka na odstránenie závislosti od ópia. Ako píše web Healthline, klinických skúšok zatiaľ nebolo dosť, aby sme porozumeli zdravotným účinkom kratomu.

 

V roku 1979 zakázali v Thajsku nákup, predaj aj import kratomu a taktiež sadenie týchto stromov, dokonca zničili tie, ktoré už rástli. V Malajzii bol kratom legálny do roku 2003. Kratom je zakázaný aj v mnohých krajinách Európy a vo viacerých amerických štátoch. Na Slovensku je za istých podmienok zatiaľ dostupný. K zakázaným narkotikám patrí v Austrálii či Mjanmarsku. 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava