Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Výroba drog sa počas pandémie zvýšila, ich predaj sa presunul na web

11.06.2021

Zdroj:teraz.sk

Lisabon 9. júna (TASR) - Výroba nelegálnych drog sa v Európe za rok 2020 zvýšila. Obmedzenia spojené s koronavírusovou pandémiou zároveň zapríčinili presun predaja ilegálnych omamných látok z ulíc do virtuálneho priestoru. Vyplýva to z výročnej správy Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA), zverejnenej v stredu. Informuje o nej agentúra AP.

Výročná správa zahŕňa údaje z 27 členských krajín EÚ, Nórska a Turecka. Píše sa v nej, že pašerácke drogové gangy sa prispôsobili cestovným obmedzeniam a uzatváraniu hraníc tak, že sa menej spoliehali na ľudských prevádzačov a namiesto toho drogy pašovali prostredníctvom prepravných kontajneroch a obchodných dodávateľských reťazcov.

Autori správy uviedli, že pandemické reštrikcie vo väčšine krajín narušili pouličný predaj drog, čo podnietilo predajcov prejsť na zašifrované digitálne platformy. Komunikácia prebiehala pomocou zašifrovaných správ alebo na sociálnych sieťach a distribúcia drog bola zabezpečovaná dovozom priamo domov, približuje AP. Tieto zmeny v predaji drog sú podľa EMCDDA dôvodom na zamyslenie, či "užšia digitalizácia drogových trhov je tiež jedným z dlhodobých následkov pandémie," píše sa v správe EMCDDA.

EMCDDA vo svojej správe európsky trh s drogami označila za "dynamický a prispôsobivý", ako aj "odolný voči reštrikciám" zavedeným v snahe spomaliť šírenie nákazy koronavírusom. Správa tiež upozornila na zneužívanie benzodiazepínu – látky, ktorá sa nachádza v liekoch predpisovaných na potláčanie úzkosti, avšak pri nesprávnom užívaní môže vyústiť v otravu či smrť. Úrady vlani celkovo odhalili 46 nových druhov drog vrátane syntetických kanabinoidov a opioidov. Zároveň vlani ďalej rástla výroba metamfetamínu a amfetamínu. Z predbežných dát za rok 2020 tiež vyplýva, že dostupnosť marihuany za toto obdobie neklesla. Európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová uviedla, že viaceré "vysoko čisté a účinné látky" vyrábané či predávané v európskych krajinách sú predmetom osobitého znepokojenia. Užívanie nelegálnych drog predstavuje environmentálne, zdravotné i bezpečnostné riziká pre občanov EÚ, píše sa v Johanssonovej vyhlásení.

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava