Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Španielska polícia zhabala rekordné množstvo tabliet drogy extáza

11.01.2021

Zdroj:teraz.sk

Barcelona 8. januára (TASR) - Španielska polícia v piatok oznámila, že zhabala rekordných 827.000 tabliet drogy extáza, ako aj ďalšie narkotiká. Polícia to označila za "dosiaľ najväčšie zadržanie syntetických drog" v Španielsku, informovala tlačová agentúra AFP.

Obe zložky španielskej polície, Občianska garda a Národný policajný zbor (CNP), počas spoločnej operácie rozbili "hlavnú medzinárodnú zločineckú organizáciu stojacu za výrobou a rozširovaním syntetických drog v Španielsku", uvádza sa v policajnom vyhlásení.

Syntetické drogy sa produkujú za použitia umelých chemikálií na rozdiel od narkotík založených na prírodných zložkách.

V súvislosti so zhabaním drog polícia zatkla 11 osôb na základe obvinení z obchodovania s drogami a členstva v zločineckej organizácii. Medzi zatknutými je aj holandský šéf danej organizácie.

Polícia okrem tabliet drogy extáza zhabala aj 76 kilogramov drogy speed, 39,5 kilogramu metamfetamínu a 217 litrov kvapalného amfetamínu, z ktorého by sa dalo vyrobiť 738,5 kilogramu drogy speed.

Polícia tiež skonfiškovala takmer 400 kilogramov hašiša a marihuany, ktoré mali priekupníci vyviezť do Holandska, aby tak zaplatili za nákup látok potrebných na výrobu svojich drog v dvoch laboratóriách v Barcelone.

V zločineckej organizácii pôsobili priekupníci zo Španielska, Holandska, Rumunska, Kolumbie a Talianska. Organizácia mala svoje základne v Barcelone, Málage a na ostrove Ibiza. Všetky tieto lokality sú známe pulzujúcim nočným životom a množstvom tanečných klubov.

Hoci je Španielsko všeobecne považované za jednu z hlavných "vstupných brán" pre drogy smerujúce do Európy, prípady zhabania syntetických narkotík tam nie sú bežné, keďže väčšina priekupníkov sa zvyčajne zaoberá marihuanou a kokaínom.

Viac: TU

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava