"Agentúra Európskej únie pre drogy zverejnila výročnú správu za uplynulý rok. Vyplýva z nej, že Česká republika sa dostala na špičku medzi európskymi krajinami v spotrebe marihuany a udržala si výnimočné postavenie v spotrebe pervitínu."
A. MICHALICOVÁ, moderátorka:
"Agentúra Európskej únie pre drogy zverejnila výročnú správu za uplynulý rok. Vyplýva z nej, že Česká republika sa dostala na špičku medzi európskymi krajinami v spotrebe marihuany a udržala si výnimočné postavenie v spotrebe pervitínu."
J. ŠMIHULA, redaktor:
"V 25 tich členských krajinách Európskej únie ako aj v ďalších štyroch sledovaných štátoch Bulharsku, Nórsku, Rumunsku a v Turecku, fajčia denne marihuanu asi 3 milióny ľudí. K najväčšiemu nárastu, ako sa konštatuje v správe, došlo v Českej republike. Vo vekovej kategórii 15 až 34 ročných používa marihuanu 22 percent populácie, čo je najviac v Európe a na úrovni najväčšieho svetového spotrebiteľa Spojených štátov. Ivan DOUDA, riaditeľ nadácie pre liečbu a prevenciu drogových závislostí DropIn, vidí však na týchto nelichotivých výsledkoch aj pozitívne momenty."
I. DOUDA:
"Pre nás je to dobrá správa v tom, že je to doprevádzané tým, že je stabilná situácia okolo tých tvrdých drog, že starnú ľudia na heroíne, to znamená, že mladí sú poučiteľní a že teda experimentujú viac s tými drogami menej riskantnými, a to je na tej správe to pozitívne."
J. ŠMIHULA:
"Tak Ivan DOUDA ako aj Ondřej PETROŠ z Českého monitorovacieho strediska pre drogy a drogové závislosti, potvrdili Slovenskému rozhlasu, že situácia je stabilizovaná. Ondřej PETROŠ však pripomína, že možnosti zlepšenia situácie sú v dôslednejšej prevencii na školách."
O. PETROŠ:
"To znamená viac sa zamerať napríklad na rizikové skupiny, rizikové triedy alebo dokonca jednotlivcov v školách, ako všeobecné programy zamerané napríklad na celé triedy, na celé školy."
STORIN