"Včerajší Svetový deň proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu s nimi bol pre ľudí, ktorí sa venujú narkomanom, nielen pracovným, ale aj slávnostným dňom."
Janka BLEYOVÁ, moderátorka:
"Včerajší Svetový deň proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu s nimi bol pre ľudí, ktorí sa venujú narkomanom, nielen pracovným, ale aj slávnostným dňom. Protidrogový fond totiž v priestoroch bratislavského hotela Bôrik zorganizoval prezentáciu najzaujímavejších projektov zameraných na prevenciu, liečbu a resocializáciu drogovo závislých osôb. Z mnohých diskusných príspevkov ma zaujal najmä projekt, ktorý prezentovalo občianske združenie Prima a projekty Komunity Ludovito (?)a Poma z okresu Nové Zámky. Najskôr som oslovila riaditeľku občianskeho združenia Prima Barboru KUCHÁROVÚ. Pracovníci ich združenia totiž pôsobia v najrizikovejších lokalitách Bratislavy, v Petržalke a na sídlisku Dolné Hony."
Barbora KUCHÁROVÁ:
"Je to vlastne taký trh zameraný na ochranu verejného zdravia, najmä čo sa týka prevencie šírenia HIV, hepatitídy, rôznych iných infekčných ochorení a tá práca priamo v teréne, je presne taká, aj ten názov je, že je to terénna sociálna práca. Takže chodíme do tohto prirodzeného prostredia, kde títo ľudia s problémom žijú a fungujú."
J. BLEYOVÁ:
"Jednou z vašich činností je výmena injekčných ihiel a striekačiek za sterilné. Vo verejnosti sa však stretla aj s názorom, že vlastne takéto niečo len podporuje drogovú závislosť?"
B. KUCHÁROVÁ:
"Ja ten názor poznám a ho celkom akceptujem. Je to názor väčšinovej spoločnosti a zastávajú ho predovšetkým ľudia, ktorí nepoznajú užívateľov drog, neprišli s nimi do kontaktu. Ťažko hovoriť o napomáhaní o narkománii, pretože takíto ľudia sú tak vysoko motivovaní užiť drogu, že my ich skôr musíme edukovať, vychovávať, presviedčať, aby to robili čistou striekačkou, pretože problém nie je v tej pomôcke, ale v tej droge samotnej a ten krening, to túženie dať si tú drogu je tak silný, že mnohokrát to robia vo veľmi nevhodných podmienkach a veľmi dôležitý fenomén vymieňania striekačiek ako ste to spomenuli, je v tom, že ich učíme zbierať to použité, čo je vlastne taká podpora verejného zdravia a učíme v nich trošku vnímať, že tá použitá striekačka nemá čo ležať na schodisku, na ulici alebo v nejakých, nechcem strašiť, ale v nejakých priestoroch pre deti napríklad."
J. BLEYOVÁ:
"Užívanie drog často je akosi neodmysliteľne späté aj s prostitúciou. Ako vás vnímajú títo ľudia, keď prídete k nim na tú ulicu? Neobávate sa nejakého útoku?"
B. KUCHÁROVÁ:
"Prostitúcia je veľmi, veľmi rozvinutá v Bratislave. Skutočne v tomto hľadisku sme naozaj východoeurópska krajina, s nízkymi cenami a veľmi zaujímavými pre napríklad konzumentov sexuálnych služieb z blízkeho zahraničia a absolútne príjemne nás prijali. My nie sme totiž ich konkurencia. Ja tieto programy realizujem od roku `96 a prvé oťukanie, keď ony zistili, že nejdeme do tohto ich žitka, dokonca pomáhame ich ľuďom, boli veľmi pozitívne a máme taký vzájomný rešpekt a obchádzame sa a hlavne sa moc nestaráme do tej ich práce a ony nechávajú priestor nám, aby sme realizovali tento sociálne zdravotný program."
J. BLEYOVÁ:
"Svoj projekt v popoludňajších hodinách prezentoval aj riaditeľ Komunita Ludovito doktor Ľubomír GÁBRIŠ. Vaše zariadenie má cveng nielen v okrese Nové Zámky, ale naozaj na celom Slovensku. Koľko je tam teraz klientov?"
Ľubomír GÁBRIŠ:
"No, momentálne máme rekordný počet, máme tam 54 klientov, lebo už máme dve komunity. Pri veľkom tlaku na lôžka sme otvorili komunitu pri Krupine a v podstate zvýšilo sa to aj tým, že my sme vždy ako jediní brávali deti od 14 rokov po ukončení povinnej školskej dochádzky a teraz nám stúpol aj počet týchto detí, čiže všetko dohromady dáva 54."
J. BLEYOVÁ:
"Deti aj rodičia, keď sa zaujímajú o liečbu aj resocializáciu užívateľov drog majú predstavu, že by sa všetko malo odohrať v priebehu jedného mesiaca. Je to veľmi skreslená predstava. Ako dlho u vás trvá povedzme pobyt človeka, ktorý je závislý od nejakej tvrdej drogy?"
Ľ. GÁBRIŠ:
"V priemere je to asi rok aj pol, 18 mesiacov, ale máme teraz takú skúsenosť, že tí mladí, ktorí nastúpia pred tým 14., 15. rokom, tak niektorí odchádzajú pomaly aj po roku, po dva a pol roku, po troch rokoch, lebo v podstate tam sa začali tie problémy oveľa, oveľa skôr, nebolo to užívanie drog okolo toho 12., 13. roku, ale v podstate veľmi nám pribúda detí s poruchami správania, ktoré kombinujú drogy, a to je teraz taký závažný jav, ktorý sa objavuje. Čiže táto kombinácia nám prináša to, že musíme s tými deťmi podrobnejšie pracovať a dlhšie, lebo poruchy správania samotné sú problém, nieto ešte, keď sa tam objavia drogy."
J. BLEYOVÁ:
"Na čo vy kladiete pri resocializačnom procese taký najväčší dôraz?"
Ľ. GÁBRIŠ:
"Je to sanácia rodiny, sanácia rodiny, pretože nepotvrdzujú sa tie rôzne mýty o rozpadnutých rodinách, ale sú tu zle fungujúce rodiny, ktoré v podstate nevedia zvládať svoje problémy a odzrkadľuje sa to na deťoch, čiže tá filozofia je, že najskôr pracujeme s dieťaťom, ale paralelne pracujeme aj s rodičmi. 90 % rodičov je ochotných vstúpiť do terapie, čiže priamo robíme terapiu aj s rodičmi, s rodinou ako takou, aj s jednotlivcami, čiže cieľ našej práce je sanovať rodinu ako takú."
J. BLEYOVÁ:
"Poznám vás už nejaký ten rôčik a odkedy vás poznám venujete sa drogovo závislým mladým ľuďom. Každá práca, ktorú človek robí rád, alebo oduševnene, však vyžaduje aj, aby mala akýsi efekt, odraz. Čo je vaším úspechom?"
Ľ. GÁBRIŠ:
"Tak včera som dostal svadobné oznámenie klienta, to je tiež taká radosť, veľa nám študuje na vysokých školách, dokonca jedno dievča, teraz malo promócie a keď ma pozvala, tak som šiel a pribehla a povedala, vy ste jediný verili, že ja toto všetko zvládnem, tak toto je taká odmena pekná, že má význam tá práca, že má význam ju dotiahnuť do konca."
J. BLEYOVÁ:
"Včera podvečer občianske združenie Prima z Bratislavy získalo ocenenie 2. miesto v protidrogovom čine roka a Komunita Ludovito nezisková organizácia z okresu Nové Zámky sa umiestnila na 3. mieste. Najvyššie ocenenie získalo AT Sanatórium v Bratislave za liečbu a resocializáciu narkomanov. A ako povedal riaditeľ protidrogového fondu Ján GALÁŠ myšlienka vyhlásiť 1. ročník protidrogového činu roka je snahou oceniť nielen dobré projekty, ale najmä ľudí, ktorí aktívne pomáhajú a pracujú s drogovo závislými."
STORIN