Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Dnes si pripomíname Svetový deň boja proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu s nimi

26.06.2006

"Drogy nie sú detská hra, to je nosná myšlienka dnešného Svetového dňa proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu s nimi, ktorý vyhlásila Organizácia Spojených národov."

Miroslav WÜRFL, moderátor:
"Drogy nie sú detská hra, to je nosná myšlienka dnešného Svetového dňa proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu s nimi, ktorý vyhlásila Organizácia Spojených národov. Priemerný vek užívateľov drog v porovnaní s prechádzajúcimi rokmi rapídne klesá. Aj preto je prevencia najdôležitejšou súčasťou problematiky drogových závislostí. O nej sa redaktorka Janka  BLEYOVÁ porozprávala s doktorkou Ivanou SEMZO z Inštitútu drogových závislostí v Bratislave a s doktorom Jánom GALÁŠOM, riaditeľom Protidrogového fondu, ktorý na Slovensku existuje desať rokov a poskytuje prostriedky na podporu projektov v oblasti prevencie, liečby a resocializácie a od tohto faktu sa začal odvíjať aj nasledujúci rozhovor."

Janka BLEYOVÁ, redaktorka:
"Dá sa aj pán GALÁŠ konkretizovať taký naozaj dobrý projekt, ktorý ste podporili? Či sa vôbec sa dá zmerať efektivita toho, do čoho idú peniaze, ak hovoríme o boji proti drogovej závislosti?"

Ján GALÁŠ:
"Nemám rád slovo boj. Tu hovoríme skôr o spolupráci, o ponúkaní alternatív a ponúkaní zdravého spôsobu života a schopnosti povedať nie. Keby som mal vybrať jeden projekt, určite by som ublížil mnohým ďalším, ktorých by som nemohol spomenúť, pretože nám prichádza ročne od 500 do 1200 projektov. Fond ako taký môže, bohužiaľ, z tohto množstva projektov podporiť len niektoré, aj tie zväčša len čiastočne. Treba povedať, že z tých  celkových prostriedkov asi 24 % na realizáciu týchto projektov je  poskytované z dotácie protidrogového fondu. Je to v prvom rade zo štátnej dotácie, ktorá každoročne je vo výške cirka 50 miliónov korún, čo sa zdá byť dosť vysoké číslo, ale vzhľadom k tomu, koľko aktivít sa vykoná a koľko je potrebných a ako nám rastú ceny, tak myslím, že ešte my sa skutočne aj v porovnaní s okolitými krajinami bolo potrebné túto oblasť omnoho viacej  saturovať."

J. BLEYOVÁ:
"Pani doktorka, je tých sanatórií a resocializačných zariadení na Slovensku dosť? Ak odhliadneme od oficiálneho údaju, koľko detí sa lieči a vôbec narkomanov? Zrejme je to naozaj iba vrchol toho ľadovca."

Ivana SEMZO:
"Určite je, pretože oficiálne sa udáva okolo 25 vlastne závislých detí vo veku od tých 13 do 15 rokov, pritom v tomto čísle určite nie sú napríklad deti z rómskej populácie. Takže je ich určite viac."

J. BLEYOVÁ:
"Podľa vás, je tých zariadení dosť, pretože často mi telefonujú rodičia detí a jednoducho nemajú kam svojho syna, svoju dcéru kam zaviesť?"

I. SEMZO:
"Asi nie. Pokiaľ viem, neziskové organizácie alebo občianske združenia sa snažia či už prostredníctvom rôznych grantových schém alebo nejakých projektov, ktoré sú prebrané zo zahraničia a nejakým spôsobom prispôsobené našim reáliám, už v tejto oblasti pracovať. Konkrétne náš Inštitút drogových závislostí má za sebou niekoľko veľmi úspešných spoluprác, konkrétne s občianskym združením Rómov Slovenska. Tá spolupráca je veľmi dobrá, ochota  je tiež, len ide o ten potenciál, vlastne práve z tejto rómskej menšiny, nie sú tam dostatočné kvalifikovaní ľudia, ktorí by boli ochotní v tomto smere robiť. No a potom aj odborníci a z tejto stránky odbornej verejnosti tých tiež nie je dosť."

J. BLEYOVÁ:
"Na Slovensku vlastne chýba špecializované pracovisko, ktoré sa venovalo cielene iba deťom a mladistvým. To, čo bolo v Pezinku už nie je?"

I. SEMZO:
"Áno, to bolo zrušené, bohužiaľ, naozaj v rámci rezortu zdravotníctva neexistuje zariadenie, ktoré by ponúkalo v rámci liečby práve špecializované prístupy, ktoré treba v tejto vekovej kategórii prispôsobiť. Problém je ten, že samozrejme aj čo sa týka detoxikačného odvykacieho programu tie môžu realizovať aj špecializované detské psychiatrie, len bohužiaľ, to je pobyt,  ktorý je zameraný na 14 dní, tam sa vlastne priemerne už nerieši problém ako ďalej s tým dieťaťom, keď naozaj už organizmus je už po fyzickej stránke zbavený návykovej látky, ktorá v ňom je, a teraz vystáva jeden veľký otáznik, čo s deťmi ďalej? Je možnosť diagnostických pobytov v rámci diagnostických centier, poprípade využiť možno ponuku liečebno výchovných sanatórií, ale viac pre tieto deti v tejto vekovej kategórii naozaj nemôžeme poskytnúť."

J. BLEYOVÁ:
"Keď sa pred nejakými desiatimi, pätnástimi rokmi začalo hovoriť o drogovej závislosti mladých ľudí, tak vtedy odborníci často hovorili, že matka, ktorá má rada svoje dieťa, musí spoznať, že to jej dieťa berie nejakú drogu. Myslíte si, že to môže spoznať?"

I. SEMZO:
"Keď si zoberieme situáciu, v akej matka žila pred dvadsiatimi alebo tými pätnástimi rokmi a v súčasnosti aké sú veľké nároky kladené práve na tú rolu matky, verím tomu, že matky nemajú čas veľmi monitorovať svoje deti, lebo sú veľkou väčšinou času v práci a viac menej niekedy ani rodičia nemajú ten monitoring dieťaťa, ktorý robí, veľmi často spolieha na mobilnú  komunikáciu prostredníctvom telefónov, ale povedzme si úprimne to je veľmi klamlivé, lebo to dieťa môže byť na úplne opačnom konci mesta alebo okolia, v ktorom žije, a popritom už v partii kde dajme tomu, sa nejakým spôsobom sa užíva návyková látka, navyše už len spôsoby aplikácie, ktorými sa v súčasnosti užívajú návykové látky, nemusia hneď byť indikátorom k tomu, že teda to dieťa berie. Mám na mysli, že už sa nepichajú intravenózne drogy, ale už sú formy ako je šnupanie a podobne, pod jazyk sa rozpustia rôzne látky, takže tí rodičia ak hľadajú nejaké vpichy po striekačkách či už na predlaktí, pod kolenom alebo kdekoľvek inde, nemusia vôbec uspieť."

J. BLEYOVÁ:
"Dá sa teda spoznať alebo môže pozorný rodič zbadať nejakú zmenu na tom dieťati?"

I. SEMZO:
"Určite áno, ale ja si myslím, že najlepšie je naozaj komunikovať so školou, pretože tam zväčša k zhoršeniu prospechu, dochádzka sa relatívne zhorší, môže byť signálom k tomu, že s tým dieťaťom sa niečo deje."

M. WÜRFL:
"Psychológovia a odborníci na drogovú problematiku odporúčajú: Nestrašiť, nevyhrážať sa, ale s deťmi sa rozprávať. Téma drogy bude dnes rezonovať aj na podujatí, ktoré pri príležitosti Svetového dňa proti drogám zorganizovali základné a stredné školy v Bratislave. O 13 tej hodine sa pohne sprievod žiakov z centra mesta smerom k areálu Štrkovec, kde celé  podujatie vyvrcholí súťažno spoločenským programom."

STORIN

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava