"Dnes je Svetový deň boja proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu s nimi. V týchto chvíľach sa môžete spolu s nami pozrieť do novovzniknutého centra protidrogových závislostí v Žiline Považskom Chlmci."
Moderátor:
"Dnes je Svetový deň boja proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu s nimi. V týchto chvíľach sa môžete spolu s nami pozrieť do novovzniknutého centra protidrogových závislostí v Žiline Považskom Chlmci. Je zamerané na špeciálnu terapeutickú liečbu pacientov z celého Slovenska, ktorí podľahli tvrdým drogám, alkoholu, gamblerstvu či fetovaniu prchavých halucinogénnych látok a podobne. Vladimír ĽACH získal viac informácií priamo v centre, kde najskôr oslovil jeho riaditeľa Ivana CHABANA."
V. ĽACH, redaktor:
"Na Slovensku je päť protidrogových centier, centrum v Považskom Chlmci je predsa niečím špecifické. Čím?"
I. CHABAN:
"Metódou u nás nie je priamy medicínsky model, čiže nie sme zameraní len na podávanie liekov, ale predovšetkým na terapeutickú komunitu. Čiže s pacientom robí 16 členný tím terapeutov, psychológov, liečebných pedagógov, lekárov od rána tak, že majú len krátke 5 minútové prestávky a ináč sú v jednom kolotoči dennej psychoterapie. Dynamickej, sugestibilnej, autogénnych tréningov, muzikoterapia, artterapie."
V. ĽACH:
"Ako dlho je liečba, koľko týždňov?"
I. CHABAN:
"Po uzmluvnení s poisťovňami máme 10 týždňovú liečbu."
V. ĽACH:
"Pán CHABAN, aká je veková a sociálna skladba ľudí, ktorých liečite?"
I. CHABAN:
"V súčasnosti najmladší je 18 ročný, najstarší 64 ročný. Mali sme učiteľov, lekárov, podnikateľov a samozrejme aj ľudí cez Matku Terezu. Takže tá skladba je veľmi farbistá a veľmi široká."
V. ĽACH:
"Pacienti, ktorí sú v centre nie všetci sa chcú vyjadrovať pred novinármi, ale predsa pri mikrofóne mám mladého muža. Koľko máte rokov a na čom ste závislý."
Marek:
"Mám 26 rokov, volám sa Marek, som závislý ako toxikoman na prchavých toxických látkach ako je toluén, riedidlá."
V. ĽACH:
"Ako dlho fandíte drogám?"
Marek:
"9,5 roka."
V. ĽACH:
"Ste po prvýkrát alebo už ste boli v takých podobných zariadeniach?"
Marek:
"Nie som po prvýkrát, bol som na troch detoxoch, som sa liečil v Banskej Bystrici dvakrát, bol som v Chorvátsku v komunite a skončil som tu."
V. ĽACH:
"V čom to je, že po určitej liečbe sa nakoniec naspäť vrátite k toluénom a podobne."
Marek:
"Z toho dôvodu, že v práci mi nepredĺžili zmluvu, rozchod s fešandou alebo nezhody v rodine. Ale hlavne spustu voľného času. Všelijaká maličkosť ma natoľko vezme, že zase to riešim tou drogou."
V. ĽACH:
"Máte jednoducho záujem o liečbu, na druhej strane ju porušíte."
Marek:
"Stále som to bral na ľahkú váhu, že ja si pomôžem sám, dám si len trochu a neuvedomoval som si to, že keď si dám trochu, tak automaticky spadnem do toho, do čoho som nechcel."
V. ĽACH:
"Toto centrum vám je nápomocné?"
Marek:
"Dnešným dňom končím šiesty týždeň, je to tu na 10 týždňov a pevne verím, že to zvládnem. Je to fakt super."
V. ĽACH:
"Teraz ste pri mikrofóne Slovenského rozhlasu, dá sa povedať nejaký záväzok, že koniec návykovým látkam?"
Marek:
"Dá sa povedať, lebo som pevne presvedčený, že chcem. Áno, je to sľub hlavne pre mňa. Chcem s tým prestať, lebo cítim sa po fyzickej stránke v pohode, po psychickej vyrovnanejší človek."
V. ĽACH:
"Pán CHABAN, aká je úspešnosť liečby tohto vášho centra? Vracajú sa ešte na doliečenie ak to môžeme takto nazvať?"
I. CHABAN:
"Máme 32 lôžok na stacionárnu liečbu, 15 máme na denný stacionár, pacienti dochádzajú aj denne alebo raz za týždeň a do ambulancie. Samozrejme, že liečba nekončí, ale pokračujú v svojpomocnej skupine v abstinentnom režime do roka, kde sú sledovaní podľa možnosti dochádzania, pretože z Košíc sa ťažšie dochádza alebo od tých Piešťan, ale aj odtiaľ prídu ľudia do Klubu abstinentov, ktorý u nás beží každý štvrtok. Tá efektivita liečby je zrovnateľná s efektívnymi zariadeniami v zahraničí, kde je nad 40 percent. Na tých 40 percent je vysoká efektivita v tomto zmysle, do roka abstinencie potvrdenej."
STORIN