Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Európska únia dáva 9 percent na prevenciu drogových závislostí, 9 percent na resocializáciu a 80 % na liečbu drogovej závislosti

26.06.2006

"Dnes je Svetový deň boja proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu s nimi. Problémy s užívaním narkotík na Slovensku sa čoraz viac stupňujú."

Viliam STANKAY, moderátor:
"Dnes je Svetový deň boja proti zneužívaniu drog a ilegálnemu  obchodovaniu s nimi. Problémy s užívaním narkotík na Slovensku sa čoraz viac stupňujú. Výraznejšie pribúda užívateľov marihuany, ktorú mnohí považujú za ľahkú drogu. Lekári z oblasti liečenia drogových závislostí apelujú, aby sme nepodceňovali situáciu, pretože vlani sa v našich zariadeniach liečilo asi 300 tisíc závislých od marihuany a hašiša."

Miro FRINDT, redaktor:
"Odborníci upozorňujú, že marihuanou sa celé drogové peklo môže len začínať. Už vtedy, keď zistíme, že náš blízky, či nebodaj dieťa fajčí marihuanu, treba navštíviť odborníka. Európska únia vynakladá na prevenciu drogovej závislosti len 9 % celkových prostriedkov určenú na drogovú problematiku. Ďalších 9 % ide na resocializačné programy pre vyliečených závislých a až 80 % prostriedkov sa vynakladá na liečbu drogovej závislosti.
Keby vám drogovalo vaše dieťa, čo by ste s ním robili?"

Obyvatelia:
"Asi by som sa mu snažila spočiatku nejako dohovoriť, keby to nebolo nejaké vážne, a potom by som ho poslala na liečenie, no nič iné nezostáva."
"To je možno, by som povedal možno aj chyba systému, že sú tu drogy a aj tieto návykové látky sa k nám dostávajú a proste, myslím si, že ten boj proti tým drogám je dosť slabý."

M. FRINDT:
"Liečenie drogovo závislých je nevyhnutné nielen kvôli zdraviu, ale aj preto, že narkomani sú často spoločensky nebezpeční, pretože za každú cenu sa snažia zaobstarať si drogu. Páchajú trestnú činnosť, pretože potrebujú peniaze na ďalšie dávky. Jedna dávka drog stojí od 500 do 3 tisíc korún.
Mal by štát platiť drogovo závislým ľuďom ich liečenie?"

Občania:
"Nie."

M. FRINDT:
"Prečo?"

Občania:
"Keď si musia platiť chorí ľudia lieky, tak nech si platia liečenie aj oni."
"Už keď máme to dieťa, tak nedá sa to vždy ovplyvniť osud tých detí a vylúčiť ako, takže myslím, že áno."

M. FRINDT:
"Podľa štatistík rezortu zdravotníctva bolo v roku 2005 evidovaných z celkového počtu 1725 drogovo závislých 1350 mužov a 375 žien. Tvrdé drogy užívajú už deti na základných školách vo veku osem až deväť rokov a aj vtedy im navodzujú rovnaký pocit, že im pomáhajú vyrovnávať sa s ich každodennými problémami."

V. STANKAY:
"V tejto chvíli vítam našich hostí, začnem dámou, je to pani Zuzana MIKOVÁ, venuje sa prevencii a resocializácii drogovo závislých. Nebudem asi pre istotu menovať všetky funkcie, ktoré zastávate v rôznych inštitúciách a organizáciách, pretože by to zabralo skutočne veľa času, podobne to platí aj pre Jána GALÁŠA, riaditeľa Protidrogového fondu. Vitajte u nás v štúdiu.

Zuzana MIKOVÁ, pracovníčka sekretariátu pre drogy:
"Ďakujem pekne."

Ján GALÁŠ, riaditeľ Protidrogového fondu:
"Ďakujeme."

V. STANKAY:
"Myslím si, že hneď môžeme zareagovať na anketu, ktorú sme videli uliciach Bratislavy. Zásadná otázka takmer hamletovská: Liečiť či neliečiť narkomanov? Mala by byť na tom zainteresovaná celá spoločnosť alebo to nechať na nich?"

Z. MIKOVÁ:
"Ja som presvedčená, že určite skalná cesta je liečiť. Aj čo sa týka otázky, že či financovať alebo nefinancovať liečbu narkomanov, samozrejme ako prioritné vždy vidím humanitné hľadisko, to znamená závislosť je ochorenie ako každé iné a nevidím dôvod, prečo by sme nemali pomáhať ľuďom, ktorí trpia týmto ochorením. Nie je to len nejaká porucha vôle, alebo  nedostatok silnej vôle tak ako sa to častokrát vysvetľuje, takže určite liečiť, a pre tých ľudí, ktorí nie sú zástancovia takéhoto veľmi humánneho prístupu, ktorý každá spoločnosť na určitom stupni vývoja by sa mala osvojiť, tak tým azda jedine taký argument, že narkoman, ktorý sa nelieči, tak túto spoločnosť stojí oveľa, oveľa viacej peňazí, práve cez tú kriminalitu, ktorú pácha na ulici alebo aj keď apelujú s takými argumentami, tiež sa stretávam zatvoriť ich do väzenia, no musím povedať, že napríklad  taká resocializácia je minimálne o polovicu lacnejšia, než náklady na jedného človeka, ktorý je vo výkone väzby."

V. STANKAY:
"Teraz otázka na obidvoch. Hovorí sa, že radšej chorobám predchádzať ako ich liečiť a myslím si, že to platí aj na drogovú problematiku. Je ale podľa vás všetka snaha na Slovensku nasmerovaná, čo sa týka prevencie, tým správnym smerom?"

J. GALÁŠ:
"Prevencia je základ prístupu toho, aby sa čo najmenší počet detí, mladých ľudí dostával do problémov, ktoré sú spojené so zneužívaním návykových látok, to je základ, skutočne tak nepozostávajú len z tej základnej prevencie, ktorá bola v tých možno v tých predchádzajúcich obdobiach, pozostávajúca z nejakej osvety alebo prednáškovej činnosti, ale v prvom rade bola dlhodobá práca s deťmi, smerovaním k zdravému spôsobu života, domov, aby si vytvárali pozitívne hodnoty z orientácie, aby skutočne mohli zmysluplne tráviť voľný čas a to je ten základ toho všetkého, čo predchádza problémom viacerých druhov, teda nielen tej závislosti. A keď už zlyhá tá prevencia na tej úrovni či už primárnej, tak treba samozrejme prijať všetky opatrenia, ktoré pomôžu deťom pri tých možno experimentoch s  drogami alebo pri iných situáciách nájsť, zvážiť, čo to stojí, aké sú dôsledky zneužívania drog a v tom prípade, ak je už teda potrebná liečba alebo resocializácia, aby naozaj boli dostupné možnosti pomoci aj v takýchto zariadeniach. Či už zdravotníckych centier pre liečbu drogových závislostí alebo potom tých sociálnych, ktoré sú zamerané na resocializáciu, ktoré sú  dlhodobejšie."

V. STANKAY:
"Ja som mal skôr na mysli, či sa nám darí zainteresovať celú slovenskú spoločnosť do prevencie drogovo závislých? Lebo myslím si, že to je snaha aj obidvoch vás, alebo ľudí okolo vás?"

Z. MIKOVÁ:
"Áno, tak určite pán riaditeľ Protidrogového fondu vie, koľko financií sa usmerňuje prostredníctvom práve protidrogového fondu do tejto oblasti. Dneska je Deň boja proti drogám a ja som tak včera rozmýšľala, keď som vedela, že pôjdem dnes sem, že uvažovala som nad tými ľuďmi, ktorí v tejto oblasti pracujú, že je to naozaj práca, ktorá je ťažká. Či v prevencii primárnej, sekundárnej alebo terciárnej, pretože častokrát napriek úsiliu  ten efekt nie je taký ako by ste očakávali a keď je efekt, tak je v prevencii veľmi ťažko merateľný."

J. GALÁŠ:
"A dlhodobejší."

Z. MIKOVÁ:
"A dlhodobý. A práve toto sú argumenty, pre tých, ktorí tú prevenciu nepodporujú, pretože..."

V. STANKAY:
"Práve štatistiky sú stále by som povedal rastúce v tých drogovo závislých, alebo ..."

Z. MIKOVÁ:
"Vlastne už ani nie teraz v tomto čase."

J. GALÁŠ:
"Je to polemizujúce v tomto smere, lebo štatistiky hovoria o tom, že tá situácia na drogovej scéne sa v tých posledných rokoch stabilizovala a mierne klesá dá sa povedať v tomto roku, ten pokles je tam samozrejme, je to podľa typov, druhov drog a tie nebezpečenstvá sú tu stále. Tých ľudí, ktorí sú evidovaní ako drogovo závislí, je stále veľmi veľa, ale vravím, vďaka práve práci tých ľudí, ktorých spomínala pani doktorka MIKOVÁ, ktorí sa  snažia dlhé roky pôsobiť v týchto oblastiach, sa podaril ten stav  stabilizovať."

V. STANKAY:
"Najmä čo sa týka tých tvrdých drog, ale zase nalejme si čistého vína, by som povedal, tak, že pri tých ľahších drogách je ale situácia stále nepriaznivá, pretože stále panuje názor, že marihuana je neškodná, dokonca, že je liekom, a všelijaké sú názory, ale to nebudeme riešiť v tomto smere.  Snažíte sa preorientovať práve na mládež, ktorá práve začína s týmito, nazvime to ľahšími drogami?"

Z. MIKOVÁ:
"Preorientovať? Ja si myslím že niet čo preorientovávať, pretože niekedy v polovici 90 tych rokov, keď na Slovensku začali byť problémy s drogami, tak si myslím, že dosť intenzívne sa pracovalo nielen s mládežou, ale konkrétne aj naše pracovisko dokonca urobilo prvý program preventívny už pre deti materských škôl, ktorý samozrejme vhodnými formami veku primeranými robil prevenciu a zároveň aj spolu s rodičmi, takže tá prevencia beží, beží, ale ako sme už hovorili, tie efekty sú veľmi ťažko merateľné a v dlhšom časovom horizonte, takže treba byť trpezlivý a treba si na efekt počkať. V konečnej fáze aj ochorenia, ktoré sú takým veľmi silným indikátorom a sú na báze evidens mazing (?) nemáme taký výskyt trebárs v krvou prenosných ochorení ako je v iných štátoch. To znamená, že naozaj tie preventívne opatrenia prinášajú svoje ovocie."

V. STANKAY:
"Prinášajú svoje ovocie. Máme tu takéto povedzme to umelecké zátišie. Pán riaditeľ, vy nám o tom budete vedieť povedať asi viac. Pre koho je určená táto cena? Prezradím, že je to cena."

J. GALÁŠ:
"Zopár týchto cien, ktoré tu máte, máme teda aj viacej, lebo práve pôjdeme na akcie, ktoré organizujeme dnes do Medzinárodného dňa boja proti drogám a je to vlastne 1. ročník aktivity, ktoré sa pod názvom Protidrogový čin roka a dnes sme chceli oceniť práve ľudí, ktorí sa nezištne, často neznámych ľudí, na úkor svojho voľného času, na úkor možno svojich rodín pracovných povinností, ktoré majú neúrekom, venujú práve aktivitám v oblasti prevencie, liečby a resocializácie, ale i mediálnej oblasti a to je vlastne ukážka tých z niektorých cien, ktoré obdržia práve realizátori tých projektov a vychádzame z toho vlastne z tej myšlienky, z tej idey, že robí sa strašne veľa dobrých vecí, skutočne toto také množstvo projektov na fond prichádza ročne okolo 500 až 1200 projektov v tejto oblasti, na túto oblasť  zameranú, z ktorých my môžeme bohužiaľ, podporiť asi možno 24 %, ktoré vychádzajú z tých celkových nákladov a toto by mal byť vlastne výraz určitého holdu vďaky a poďakovania tým ľuďom, ktorí vlastne robia a mnohokrát, skutočne ich ťažká práca nie je doceňovaná primerane. A myslím, že práve vďaka nim je ten stav v tej oblasti drogovej závislosti aspoň taký aký je."

V. STANKAY:
"A ja vám ďakujem takisto za váš čas, za návštevu v štúdiu, lenže čas je pre naše vysielanie skutočne neúprosný, naozaj len posledná informácia. Práve dnes budete môcť vidieť v uliciach Bratislavy žiakov základných škôl a študentov stredných škôl, ktorí sa zapoja do pochodu, ktorý je súčasťou Svetového dňa boja proti drogám. Bude to v Ružinove, od domu kultúry sa presunú do areálu Štrkovec, kde je kopec sprievodných podujatí, takže môžete sa pripojiť aj vy, takto solidárne podporiť ich boj proti drogám.  Ďakujem vám ešte raz, dovidenia."

Z. MIKOVÁ:
"Dovidenia."

J. GALÁŠ:
"Dovidenia."

STORIN

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava