Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Diskusia o drogovej závislosti detí

20.06.2006

"Podľa slov národného koordinátora pre boj s drogovou závislosťou B. SLABÉHO vychádza slovenská legislatíva z medzinárodných štandardov a zahŕňa aj všetky ustanovenia EÚ, takže zodpovedá najmodernejším požiadavkám."

Slovensko v drogovej scéne kopíruje vývoj v Európe a počet užívateľov drog stúpa. Podľa slov národného koordinátora pre boj s drogovou závislosťou B. SLABÉHO vychádza slovenská legislatíva z medzinárodných štandardov a zahŕňa aj všetky ustanovenia EÚ, takže zodpovedá najmodernejším požiadavkám. V niektorých ohľadoch je Slovensko ešte prísnejšie ako iné krajiny. Aj nový Trestný poriadok je v niektorých bodoch prísnejší, na druhej strane však za istých okolností umožňuje zastaviť trestné konanie a prináša aj možnosť alternatívnych trestov.
O drogovej závislosti, prevencii a liečení drogovej závislosti u detí a mladých ľudí hovorili riaditeľ krízového strediska pre deti a mládež Unicornis M. DZURILA a odborný garant strediska I. ŠKODÁČEK. Ako pripomenuli, drogová závislosť u mladých ľudí je vážny problém, pretože rastie počet tých, ktorí začínajú s drogou experimentovať, pričom sa znižuje aj ich vek. Nepotvrdzuje sa pritom téza, že drogám prepadnú najmä deti zo  sociálne slabších rodín, väčšinou sa totiž tento problém týka rodín z tzv. strednej vrstvy. Pritom príčin, prečo sa dieťa stane drogovo závislým, je mnoho aj preto si každý prípad vyžaduje individuálny prístup. Liečba drogovej závislosti detí je komplikovaný proces, ktorý zahŕňa celý komplex lekárskych postupov, aj preto je nepochopiteľné, že na Slovensku sa zrušili  špecializované zariadenia pre deti, jediné, ktoré zostalo, je Unicornis. Deti sa väčšinou umiestňujú na psychiatrických oddeleniach, čo je z hľadiska liečby neraz kontraproduktívne.
Na druhej strane treba prelomiť aj odmietavé myslenie ľudí, ktorí sú presvedčení, že v ich rodine sa také niečo nemôže stať. Tí väčšinou nevidia dôvod na to, prečo by sa mala venovať drogovo závislým pozornosť, či budovať zdravotnícke a resocializačné zariadenia. Faktom ale je, že všetky financie investované do boja s drogami a drogovou závislosťou sa spoločnosti v budúcnosti vrátia aj v podobe zníženej kriminality. Potrebná je aj väčšia  osveta, pri ktorej treba poukazovať na niektoré faktory, ktoré už hovoria o tom, že vznikol problém. Väčšina rodičov totiž prvé príznaky drogového experimentovania u svojich detí nezbadá, alebo ich podcení. Pritom boj s drogovou závislosťou u detí je o to dôležitejší, že mladý organizmus podlieha devastácii oveľa rýchlejšie ako dospelý.

STORIN

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava