Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Slovensko patrí v Európe ku krajinám s najnižším počtom drogovo závislých

17.06.2006

"Drogová scéna na Slovensku sa postupne mení. Klesá počet užívateľov opiátov a naopak stúpa obľúbenosť marihuany, kokaínu a nebezpečného pervitínu."

Moderátorka:
"Drogová scéna na Slovensku sa postupne mení. Klesá počet užívateľov opiátov a naopak stúpa obľúbenosť marihuany, kokaínu a nebezpečného pervitínu. Podľa odborníkov ale ešte stále patríme ku krajinám s najnižším počtom drogovo závislých v Európe."

M. ADAMOVÁ, redaktorka:
"Pokles vnútrožilového užívania drog, zneužívania liekov a nízky výskyt HIV AIDS či žltačky typu B. To sú úspechy, ktoré v boji proti drogovým závislostiam Slovensku závidia aj krajiny ako je Španielsko, Holandsko či susedné Poľsko. Na druhej strane Slováci minú ročne na drogy približne 4 miliardy korún. Štát vynakladá na boj proti drogám okolo 560 miliónov. V  zdravotníctve chýbajú špecialisti a stabilizovaná situácia spolu s nízkym počtom závislých postupne vedie k ľahostajnosti."

Ľ. OKRUHLICA, Centrum pre liečbu drogových závislostí:
"Ja by som to prirovnal k situácii keď niekto si umýva ruky a nedostane žiadnu infekciu, tak si povie, že načo si ja ruky umývam, šak tú infekciu som nedostal. A potom ju dostane."

M. ADAMOVÁ:
"Problémom sa podľa odborníkov stáva užívanie marihuany či miešania alkoholu s liekmi. Pochybné recepty sú neraz dostupné aj na internete."

I. ŠTELIAR, Centrum pre liečbu drogových závislostí:
"Tie informácie nie vždy sú správne a nie vždy tie riziká sú  vypichnuté."

M. ADAMOVÁ:
"Jednotkou na trhu sa stala ale v porovnaní s inými drogami pomerne lacný pervitín. Ten dostal na kolená aj 27 ročného Michala. Po piatich rokoch na drogách chce naspäť to čo je pre väčšinu ľudí samozrejmosťou."

Michal:
"Chcem normálny život, aby som vedel normálne vnímať, normálne reagovať, prácu mať, lebo tým stratíte všetko."

M. ADAMOVÁ:
"Odborníci nevidia Michalove sny nereálne. Podľa ich slov po preliečení má značnú šancu začať žiť normálne."

Ľ. OKRUHLICA:
"Mnoho z nich sa dožíva 80 aj viac rokov."

STORIN

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava