Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Podľa Zákonníka práce sa pitie alkoholu na pracovisku považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny

22.02.2006

"Alkohol na pracovisku je problém, s ktorým sa stretávame pomerne často. V zákonníku práce sa píše, že ide o závažné porušenie pracovnej disciplíny."

Miro FRINDT, redaktor:
"Alkohol na pracovisku je problém, s ktorým sa stretávame pomerne často. V zákonníku práce  sa píše, že ide o závažné porušenie pracovnej disciplíny. Niekde sú zamestnávatelia k alkoholu tolerantnejší, inde platia prísne zákazy a postihy. Ide najmä o podniky, kde by mohol opitý pracovník spôsobiť fatálnu chybu."

Kristína FÉLOVÁ, hovorkyňa Slovnaftu:
"V priemere dá  sa povedať, že  denne sa urobí  asi 25 až  30 testov,  samozrejme  nie  je  to  každý deň rovnomerne rozložené, niektorý deň je to vyše 100 testov, niekedy je to menej testov. V každom prípade sa urobí test v prípade nejakého pracovného úrazu, čo  je  teda  naša  povinnosť,  samozrejme,  že  používame pritom testovacie zariadenia,  ktoré sú  aj súdom  uznávané, pre  prípad nejakých neskorších súdnych procesov."

M. FRINDT:
"Ak  odmietnete  dychovú  skúšku, nič  nevyriešite.  Zákon to interpretuje  tak, ako  by  ste  alkohol skutočne pili. Rozdielny prístup firiem z alkoholu  zrejme vyplýva aj z  charakteru práce. Ak si  dá čaj s rumom robotník, ktorý odhadzuje  sneh v  mrazivom počasí, zrejme sa to dá prepáčiť, i keď nemalo by sa to stávať.
Čo  si  myslíte  o  alkohole  na  pracovisku? Stávajú sa také prípady?"   

Občania:   
"No, samozrejme nemalo by sa piť."
"Nemá čo na pracovisku, nemá čo hľadať alkohol."

M. FRINDT:
"Čo by mala urobiť firma s takým človekom, ktorého pristihne, že je opitý?"

Obyvatelia:
"Tak samozrejme mu dohovoriť, alebo, keď niečo spraví  nejaký ten...., tak potom vylúčiť zo zamestnania."

M. FRINDT:
"V bežných takzvaných  kancelárskych firmách platí  komplexný zákaz piť alkohol, dokonca v prípade, ak pracovník uvidí, že  ako kolega počas pracovnej doby pije alkohol, je povinný nahlásiť  to nadriadenému. Otázkou zostáva, prečo sa vôbec na pracovisku  pije alkohol, a prečo sa kolegovia, ktorí si rozumejú, nezabávajú  pri drinkoch vo voľnom čase, keď nie sú v zamestnaní?
No a z  ulice poďme priamo  do štúdia, želám  vám dobré ráno. Pozvanie  k   tejto  téme   dnes  prijala   psychologička   Alica KANTORKOVÁ  z Centra pre liečbu drogových závislostí, dobré  ráno ešte raz aj vám."

Alica KANTORKOVÁ, pracovníčka  z Centra pre  liečbu drogových závislostí:
"Dobré ráno."

M. FRINDT:
"Tak hovorili sme o alkohole, úplne jednoduchá otázka,  prečo ľudia na pracoviskách pijú alkohol?"

A. KANTORKOVÁ:
"Ako zdanlivo jednoduché, ľudia pijú na pracoviskách  alkohol možno z takých štyroch možno celkom pochopiteľných motívov.  Prvý by sme mohli nazvať taký asimilačný motív, čiže  združovací, čiže oni sa združujú, vypijú si, lebo je dobrá partia, nechcú vypadnúť z tej partie, nechcú byť iní, to je asi 74 % kvôli tomuto motívu. Druhý  motív  by  sme  mohli  nazvať frustračný, čiže ľudia pijú, pretože  sú  frustrovaní  na  pracovisku,  možno majú malé platy, možno zlé  vzťahy s  nadriadenými, s  kolegami, čiže  to je druhý motív, tretí  motív je  typicky inštrumentálny,  čiže alkohol  je účelový, keď niečo  za ten alkohol  získavam. To je  takých 30 %. Potom je patologický, ktorý ale už zasahuje práve tú problematiku závislosti."

M. FRINDT:
"Sa rozvíja od profesie,  v ktorých profesiách sa  viac pije? Dá sa to takto povedať?"

A. KANTORKOVÁ:
"Tie výskumy ukazujú,  že je tam  asi päť skupín,  čo sa týka určitého profesionálneho charakteristického pracoviska. Napríklad tá prvá  skupina by  sa mohla  typicky nazvať  veškeré povolania, ktoré  súvisia  s  alkoholom, distribúciou alkoholu, s podávaním, služby, reštaurácie,  výroba, tam  je aj  ohnisko ľudí,  ktorí by potenciálne mohli ostať závislými, pretože majú veľmi blízko  k alkoholu a vlastne  v našej praxi  sa s tým aj sčasti stretávame. Potom sú tam iné štyri typické skupiny. Čím väčšia  zodpovednosť, tým väčšia záťaž, čiže  pocit nejakého uvoľnenia. Voľná profesia, umelecké  profesie,  inšpirácia,  podať  špičkový  výkon  je tiež zvláštna, priaznivá  atmosféra pre  to, aby  sa alkohol napríklad požil a potom veľké stavby, kde je malá kontrola."

M. FRINDT:
"Hovorili sme v príspevku o tom, že vlastne pracovník,  ktorý vidí,  že  jeho  kolega  pije   alkohol,  by  mal  v   niektorých profesiách to  oznámiť  alebo  povedať to  nadriadenému. Možno to charakterizovať  aj  ako  ľudovo  povedané  bonzáctvo?  Môže   to naštrbiť vzťahy na pracovisku?"

A. KANTORKOVÁ:
"Ja si  myslím, že  úplne pochopiteľne  to môže  naštrbiť tie vzťahy,  pretože  tie  vzťahy  na  pracovisku  sú úplne rôzne. Sú firmy, ktoré  majú toto  veľmi dobre  povedzme ošetrené, existuje tam oficiálny systém  ako postupovať, keď  sa niečo také  zistí a taký veľmi, by som povedala  priaznivý spôsob je, keď vlastne  tí ľudia vedia, ako majú postupovať. Idú za najbližším  nadriadeným, rieši sa to,  dajme tomu, takou  komerčnejšou cestou a  motivačný systém v tých firmách spočíva  vlastne v tom, že ten  človek vie, že má sa  ísť liečiť, ale  zároveň mu tú  prácu oni podržia,  tým pádom je on motivovaný a môže ísť sa s väčšou istotou liečiť."

M. FRINDT:
"Ako by mali postupovať zamestnávatelia, skúsme stručne,  keď zistia,  že  ich  pracovník  pije?  Treba  okamžite rozviazať ten pracovný pomer alebo ....?"

A. KANTORKOVÁ:
"Ja si myslím,  že to je  na tých samotných  nadriadených ako budú postupovať. Tam je inak taký paradox, dlho sa tak prekonával taký mýtus, že nevadí, že on má problém s pitím, že pije, keď  je dobrý pracant  a tým  pádom vzniká  priestor u  toho človeka,  že vlastne pije naďalej, ten problém sa u neho môže rozvíjať a potom sa to paradoxne zmení. Nevadí,  že je to dobrý pracant,  keď pije musí odísť, čiže to je vlastne na tom tíme, ako sa zachovajú,  či sú tak  zrelí,  že mu ponúknu  tieto  možnosti  a  narovno  sa  s ním rozprávajú, alebo s ním rozviažu pracovný pomer."

M. FRINDT:
"A  ešte  jedna  veľmi  jednoduchá,  ak  mi  niekto ponúka na pracovisku  alkohol,  ako  ho  odmietnuť  tak,  aby  som neurazil kolegov?"

A. KANTORKOVÁ:
"Odmietanie, je  asi  13  spôsobov  odmietania,  ktoré sa tak psychologicky oboznamujú trebárs u nás na skupinových terapiách."

M. FRINDT:
"Skúsme nejak stručnejšie tak do tridsiatich sekúnd ešte."

A. KANTORKOVÁ:
"Úplne  najjednoduchšie  je  asertívne: nie,  ďakujem,  ktoré nepotrebuje ani  ďalšiu argumentáciu.  V prípade,  že ten  človek cíti, že ten  proťajšok asi si  vyžaduje nejaké vysvetlenie,  tak samozrejme nejaká veľmi stručná, jasná argumentácia, nie nepijem, ďakujem.  Nie,  nepijem, som   tu  autom.  Ak  veškeré   možnosti argumentácie sú tu  vítané, alebo môžem  sa doslova odvolať,  keď som si vedomá toho, že som liečbu absolvovala a som na to  svojím spôsobom hrdá, že som to dokázal a použijem: mám za sebou liečbu, nepijem, ďakujem."

M. FRINDT:
"Ďakujem pekne za návštevu v štúdiu, dúfam, že sa nám všetkým v práci bude dariť aj bez alkoholu, ďakujem dovidenia."

A. KANTORKOVÁ:
"Ďakujem, dovidenia."

STORIN

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava