Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Drogová scéna na Spiši

10.11.2005

"Problémy s drogovou závislosťou a toxikomániou majú v regióne Spiša rôzne podoby, špecifická je situácia v rómskych osadách, kde vzhľadom na zlú sociálnu situáciu nejdú na odbyt klasické drogy. "

P.BÉREŠ, moderátor:
"Problémy s drogovou závislosťou a toxikomániou majú v regióne Spiša rôzne podoby, špecifická je situácia v rómskych osadách,  kde vzhľadom na zlú sociálnu situáciu nejdú na odbyt klasické drogy. Podľa riaditeľa Úradu justičnej a kriminálnej polície v Košiciach Jaroslava SEDLÁKA sa popri alkohole používajú ďalšie bežne dostupné a relatívne lacné látky."

J. SEDLÁK:
"V týchto oblastiach Spiša, kde pôsobí silná rómska komunita, je to bežné vdychovanie toluénu a iných prchavých látok, chemických riedidiel."

P. SÁMEL, redaktor:
"Tieto chemikálie majú zničujúci účinok na fyzický a psychický stav konzumentov. Desivé je, že s tým začínajú už malé deti."

J. SEDLÁK:
"Bohužiaľ je dosť veľa prípadov, že 14-ročný alebo 13-ročný chlapec alebo dievča navádza svojho mladšieho brata alebo sestru na takéto fetovanie."

P. SÁMEL:
"Ďalšou skupinou mládeže, kde užívanie návykových látok spoľahlivo zapustilo korene, sú stredoškoláci. Podľa doktora Petra  MIŠENDU z občianskeho združenia "Mladí ľudia a život" to jasne ukázali výsledky monitoringu."

P. MIŠENDA:
"Marihuana  jednoznačne vyskakovala, čo sa týkalo tých nelegálnych drog, že nejaká pätina stredoškolákov, a čo sa týkalo alkoholu a nikotínu, to bolo podstatne horšie, polovica mladých ľudí sa tam priznala k fajčeniu a tretina užívala ten alkohol takmer pravidelne."

P. SÁMEL:
"Zohnať najmä lacnejšie drogy je podľa študentov v Spišskej Novej Vsi jednoduché. V školách i hocikde inde."

Študenti:
"Marihuana je strašne rozšírená už všade, tak isto pervitín, extázy, všade na ulici, na diskotéke, to je proste jedno. Taký heroín alebo kokaín ťažko sa dá zohnať."

"Skoro v každej triede, čo viem, je niekto, kto užíva drogy."

P. SÁMEL:
"V súčasnosti sa vyhodnocujú výsledky rozsiahleho monitoringu užívania drog medzi stredoškolákmi, výsledky ešte nie sú známe, trend je však podľa odborníkov zjavne negatívny."

STORIN

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava