"Asociácia pre prevenciu drogových závislostí každoročne v novembri otvára Týždeň boja proti drogám na Slovensku. "
M. HROMADOVÁ, moderátorka:
"Asociácia pre prevenciu drogových závislostí každoročne v novembri otvára "Týždeň boja proti drogám na Slovensku". Po Košiciach, ktoré mali záštitu nad týmto podujatím v minulom roku, prevzal štafetu Liptovský Mikuláš. Cieľom podujatia je hľadať účinné formy prevencie drogových závislostí."
M. HROMADOVÁ, redaktorka:
"Prevencia, i keď je zrejme, že je v boji proti drogám dôležitejšia ako samotná liečba, je na Slovensku ešte stále nedocenená. Podľa odborníkov je nedostatočná aj koordinácia jednotlivých zložiek, ktoré by ju mali zabezpečovať."
M. BENKOVIČ, riaditeľ psychologickej poradne:
"Napriek tomu, že na školách existujú koordinátori, že existujú centrá výchovnej a psychologickej prevencie, stále mám pocit, že koordinácia s ostatnými rezortmi ešte nie je na takej úrovni, akú by sme očakávali."
M. HROMADOVÁ:
"Problematika drogových závislostí sa pritom priamo či nepriamo dotýka každého z nás. Podľa prieskumov má skúsenosti s drogami každý štvrtý stredoškolák. Stúpa počet závislých od legálnych drog, alkoholu a cigariet, ktoré sú problémom už u detí na základných školách. V súvislosti so závislosťou sa stále častejšie spomínajú aj takzvané nelátkové závislosti. Od počítačových hier, mobilných telefónov, či dokonca od nákupov. Vek, v ktorom sa detí po prvýkrát stretávajú s drogami, sa pritom neustále znižuje."
Ľ. GÁBRIŠ, Asociácia pre prevenciu drogových závislostí:
"Už na materskej škole by sa mala nejaká primárna prevencia robiť. To znamená nehovoriť o drogách, ale budovať nejaké postoje u tých detí a vôbec celá prevencia drogová by mala byť postavená hlavne na tom, aby sa tie deti naučili žiť inak a aby nepotrebovali siahnuť po tej droge."
M. HROMADOVÁ:
"Popri škole zohráva nemenej dôležitú úlohu v boji proti závislostiam, rodina. Stále viac detí siaha po droge práve kvôli nepriaznivej atmosfére v rodine, kvôli pocitu nepochopenia, či nedostatočného záujmu zo strany rodičov."
M. BENKOVIČ:
"Existujú také schizofrénie, že vonku na ulici sa nadáva na rôzne reality show a popri tom dieťa, vidí, že rodič je nalepený na obrazovke. Potom to dieťa nezoberie čo ten rodič hovorí, ale vlastne čo koná. Oni nás nepočúvajú, oni nás sledujú."
M. HROMADOVÁ:
"Aj za pomoci takýchto podujatí by si mal každý z nás uvedomiť zodpovednosť za vlastné rozhodnutia. Neraz nimi môžeme ovplyvniť nielen svoj vlastný život, ale aj životy ľudí okolo nás."
STORIN