Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Šírenie drog na Slovensku

07.11.2005

"Šírenie drog sa na Slovensku udomácnilo. V súčasnosti nie je problém získať drogu rôzneho druhu priamo v škole. Spôsob, ako zastaviť šírenie drog, hľadajú nielen odborníci, ale i mladí ľudia."

Z. PÚPALOVÁ, moderátorka:
"Šírenie drog sa na Slovensku udomácnilo. V súčasnosti nie je problém získať  drogu rôzneho druhu  priamo v škole. Spôsob, ako zastaviť  šírenie drog, hľadajú nielen odborníci, ale i mladí ľudia. Táto téma rezonovala aj na krajskej konferencii pod názvom Krok vpred, ktorá sa dnes uskutočnila v Spišskej Novej Vsi. Regionálny úrad verejného zdravotníctva  v Spišskej Novej Vsi monitoruje užívanie drog, ale aj cigariet a alkoholu  už od roku 1997. Už pred takmer desiatimi rokmi značne dominovala marihuana, ktorú vtedy minimálne raz užilo  16 až 20 percent stredoškolákov. Podľa Petra MIŠENDU z úradu zdravotníctva nepriaznivú situáciu spôsobuje viacero faktorov."

P. MIŠENDA:
"V  podstate mladí ľudia hľadajú rôzne spôsoby, ako teda nejakým spôsobom naplniť ten svoj voľný čas, možno tým riešia problém, možno riešia nedostatok možno citu, možno lásky, možno potreby niečoho iného, ale jednoznačne je to určitá taká tendencia patriť k nejakej partii a vlastne tie partie preferujú určitým spôsobom aj takéto látky. Vlaste tá droga, alebo či už je to pivo alebo cigareta alebo marihuana, je určitým spôsobom komunikácia, že ich to spája. A vlastne potrebuje ani možno riešiť svoj problém a nejaký deficit v niečom, či už je to problém alebo nejaký tlak zo strany rodičov, školy alebo partnerov, teda myslím priateľov ako študentské lásky a vzťahov, ale vlastne stačí na to tá droga."

Z. PÚPALOVÁ:
"Účastníci konferencie sa zhodli na tom, že do prevencie proti drogám je nutné zapojiť všetky skupiny obyvateľov, pretože tí,  ktorí drogy predávajú, sú finančne silní. V súčasnosti je však pozitívne, že záujem o prevenciu majú hlavne mladí ľudia."

STORIN

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava