Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Európsky týždeň proti drogám bude aj v resocializačnom zariadení v Galante

04.11.2005

"Európska únia vyhlásila na november Týždeň boja proti drogám. Na Slovensku sa bude konať od pondelka 7. novembra. Naša krajina sa stala pre dílerov z tranzitnej už cieľovou krajinou."

Z. CHUDOVÁ, moderátorka:
"Európska únia vyhlásila na november Týždeň boja proti drogám.  Na Slovensku sa bude konať od pondelka 7. novembra. Naša krajina sa stala pre dílerov z tranzitnej už cieľovou krajinou. Peter MAJER navštívil resocializačné zariadenie pre narkomanov v Galante."

P. MAJER, redaktor:
"Zariadenie Čistý deň funguje štyri roky. Pôvodná kapacita 12 miest sa zvýšila na súčasných 18. Jeho klienti tu strávia 18?24 mesiacov. Ide o narkomanov, ktorí netrpia závažnými psychickými chorobami a prešli detoxikáciou. Vhodnou terapiou a prísnym režimom dňa zabezpečujú terapeuti vhodné podmienky na to, aby začali abstinovať a vrátili sa do spoločnosti."

Z. MIKOVÁ, riaditeľka zariadenia Čistý deň:
"Toto rozhodnutie musí závislý človek prijať najprv sám v sebe a my len mu dotvárame podmienky a ukazujeme mu kde sú jeho vnútorné sily, ktorými sa k tomuto cieľu môže dostať."

P. MAJER:
"Zariadenie financuje Trnavský samosprávny kraj. Tento rok poskytol sumu 2 milióny 200 tisíc korún. Aby zariadenie dokázalo prežiť, pobyt v ňom si klienti spolufinancujú sumou 2500 korún mesačne."

Peťo, klient:
"Už sa teším na to, že si budem môcť nájsť nejakú prácu a ísť robiť a začať proste nejaký normálnejší život, nielen potĺkať sa po uliciach."

Peťo, klient:
"Ja už tu žijem vlastne dva roky. Som tu spokojný, páči sa mi tu a je to pre mňa druhý domov."

P. MAJER:
"Zariadenie v Galante dokázalo do života úspešne vrátiť niekoľko klientov, ktorí abstinujú, pracujú a založili si aj rodinu. Ich terapia vyšla však niekoľkonásobne lacnejšie, ako ich prípadný pobyt vo väzení."

STORIN

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava