Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Hodnotenie slovenskej drogovej scény je lepšie ako priemer Európskej únie

02.11.2005

"Narkomani minú u nás ročne na drogy asi 4 miliardy korún. Táto suma predstavuje približne pol percenta nášho hrubého domáceho produktu. Vyplýva to z komplexnej analýzy slovenskej drogovej scény, ktorú vypracovali európski odborníci v rámci projektu Európskej komisie."

Branislav ZVARA, moderátor:
"Narkomani minú  u nás ročne  na drogy asi  4 miliardy korún. Táto  suma  predstavuje  približne  pol  percenta  nášho  hrubého domáceho  produktu. Vyplýva  to z  komplexnej analýzy  slovenskej drogovej  scény,  ktorú  vypracovali  európski  odborníci v rámci projektu Európskej komisie. Podrobnosti pozná Boris CHMEL."

Boris CHMEL, redaktor:
"Vicepremiéra Pála  CSÁKYHO tento údaj  prekvapil. Jeho odhad bol totiž o  polovicu nižší. V rámci krajín EÚ  to však nie je až také zlé   tvrdí."

Pál CSÁKY:
"Celkové  naše  hodnotenie  je  lepšie  ako priemer Európskej únie. To znamená, tá situácia  na Slovensku je lepšia ako priemer členských krajín Európskej únie."

B. CHMEL:
"Z  celkovej sumy  minú  vyše  2 miliardy  pravidelní závislí narkomani, zvyšok minú tzv. rekreační užívatelia."

P. CSÁKY:
"Priemerný vek drogového užívateľa  na Slovensku je 18 rokov, v Bratislave  17  rokov.  Štát  vynakladá  na  riešenie  drogovej problematiky ročne 565 miliónov slovenských korún."

B. CHMEL:
"Podľa  hlavného  odborníka  ministerstva  zdravotníctva  pre drogové záležitosti  Ľubomíra OKRUHLICU je  najrizikovejším vekom práve  dospievanie. Preto  treba o  závislosti a  drogách hovoriť viac."

Ľubomír OKRUHLICA:
"Aby sa  stále tí, ktorí  dorastajú do toho  veku, kedy sú  v riziku, že začnú  experimentovať s drogami a neskôr  sa môžu stať závislými, aby vtedy dostali včas informácie, ktoré ich upozornia na tie riziká."

B. CHMEL:
"Počet   pravidelných  konzumentov   drog  sa   približuje  k 160 tisícom, príležitostných  je až 360 tisíc.  Počet tých, ktorí sa liečia, sa v posledných  rokoch znižuje. Na druhej strane však narastá číslo ambulantných návštev. Riaditeľ výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog Blažej SLABÝ."

Blažej SLABÝ:
"Bratislavské centrum pre liečbu  drogových závislostí malo v roku 2004 170 tisíc návštev  v rámci ambulantných vyšetrení. Čiže zníženie  počtu  na  lôžku  sa  prejavilo  dokonca  v  niektorých prípadoch až niekoľkonásobným nárastom  počtu vyšetrení a vlastne ambulantných vyšetrení a prudkým nárastom ľudí v poradniach."
 
STORIN

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava