Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Policajti rozbili skupinu, ktorá sa špecializovala na dovoz a tranzit kokaínu cez slovenské územie

19.07.2005

"V uplynulých dňoch policajti rozbili skupinu, ktorá sa špecializovala na dovoz a tranzit kokaínu cez slovenské územie."

K. KLIMA, redaktor:
"Na  Slovensku  narastá  počet  drogových  trestných   činov. Polícia  tento  rok  v  porovnaní  s  1.  polrokom  minulého roka zaznamenala o 200 takých činov viac. V uplynulých dňoch policajti rozbili  skupinu,  ktorá  sa  špecializovala  na  dovoz a tranzit kokaínu cez slovenské územie. Na jej čele stál Slovák  albánskeho pôvodu  s   trvalým  pobytom   v  Žiline.   Podrobnosti   pripája bratislavský spravodajca BBC Lukáš DIKO."

L. DIKO:
"Skupinu,  ktorú  sa  podarilo  polícii rozbiť, tvorili štyri osoby     dvaja  Slováci  a  dvaja  občania  Slovenskej republiky albánskej národnosti. Podľa policajného viceprezidenta  Jaroslava SPIŠIAKA boli práve dvaja Albánci, syn a otec, na čele skupiny."

J. SPIŠIAK:
"Hlavným organizátorom  tejto skupiny  je osoba  Š.A.  Je  to občan  Slovenskej  republiky,  albánskej  národnosti.  Z  pohľadu medzinárodného obchodu  s drogami  je to  jedna z  kľúčových osôb albánskej  komunity  zaoberajúcej  sa  touto  trestnou činnosťou. Z pozície Slovenska sa jedná o osobu, ktorá v albánskej  komunite na našom území patrí medzi najvplyvnejšie a najvýznamnejšie."

L. DIKO:
"Pri  akcii  policajti  zaistili  asi  300  gramov   kokaínu, z ktorého by sa dalo vyrobiť až 18 tisíc dávok v hodnote viac ako 7 miliónov korún. Polícia zaistila aj špeciálne upravené autá  na prevoz  drogy.  Policajný  viceprezident  Jaroslav  SPIŠIAK  síce skonštatoval, že drogu na slovenskom území nielen predávali,  ale ju aj prevážali  do ďalších krajín,  no vzhľadom na  vyšetrovanie prípadu odmietol uviesť podrobnosti."

J. SPIŠIAK:
"Hlavný organizátor zorganizoval  nákup kokaínu v  zahraničí, ďalší   člen   zabezpečil   stretnutie   so    sprostredkovateľmi a obchodníkmi.  Dvaja Slováci  slúžili ako  kuriéri, ktorí  svoju činnosť  vykonávali  pod  dozorom  a  následne na území Slovenska potom  dovezenú  drogu  riedili,  pripravovali na ďalší odpredaj. Predávali ju zas distribútorom."

L. DIKO:
"Podľa operatívnych informácií  polície, ktoré pochádzajú  zo správy  o  vyhodnotení  bezpečnostnej  situácie z hľadiska vývoja drogovej  scény  v  roku   2004,  nedávno  prerokovanej   vládnym kabinetom,  sa  práve  trh  s  kokaínom  rozširuje  v  súvislosti s  aktivitami  albánskych  organizovaných  drogových  skupín. Typ skupiny, nazývaný aj Rodina, sa podľa správy začína na slovenskom území objavovať  čoraz častejšie.  Na čele  takýchto skupín podľa polície   stoja   predovšetkým   etnickí   Albánci.   Aj    preto vyšetrovatelia tvrdia, že sa do  nich preniká len ťažko. Tak  ako v  prípade  žilinskej  skupiny  sa  totiž  iné osoby nedostanú do riadiacich štruktúr a zastávajú len pozície kuriérov, šoférov  či ochrancov.  Počet  zaznamenaných  drogových  trestných činov v 1. polroku tohto  roka sa blíži k  900, čo je o dve  stovky viac ako v porovnateľnom  období minulého  roka. Minister  vnútra Vladimír PALKO tvrdí, že je to  vďaka policajnej aktivite a nie  preto, že by táto trestná činnosť rástla.  V správe jeho rezortu za  minulý rok  sa  však  uvádza,  že  drogová  trestná  činnosť patrí medzi expanzívne sa rozvíjajúce oblasti kriminality."

STORIN

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava