Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Podľa štatistík v lete výrazne rastie počet drogovo závislých mladistvých pacientov

13.07.2005

"Súčasne sa zvyšuje aj počet trestných činov, ktoré spáchajú. Patrí medzi ne aj prechovávanie drog. Nový Trestný zákon však výrazne sprísňuje tresty aj za ich distribúciu, a to až na 15 rokov väzenia."

Oto GÖRNER, moderátor:
"Podľa  štatistík   v  lete  výrazne   rastie  počet  drogovo závislých  mladistvých  pacientov.  Súčasne  sa  zvyšuje aj počet trestných činov, ktoré spáchajú.  Patrí medzi ne aj prechovávanie drog. Nový Trestný zákon však  výrazne sprísňuje tresty aj za ich distribúciu, a to  až na 15 rokov väzenia.  Téme sa venuje Zuzana ČIŽMÁRIKOVÁ a Boris CHMEL."

Boris CHMEL, redaktor:
"Posledné čísla  hovoria o tom, že  oproti roku 2003 vzrástol počet maloletých  páchateľov o viac ako  60 %, pripomína minister vnútra Vladimír PALKO."

Vladimír PALKO:
"Tieto údaje sú tiež dôvodom, prečo som sa zasadzoval v novom trestnom kódexe za zvýšenie  trestných sadzieb za drogové trestné činy v novom trestnom kódexe, ktorý bol nedávno schválený."

Zuzana ČIŽMÁRIKOVÁ, redaktorka:
"Prechovávanie, ale  aj distribúcia drog je  v novom Trestnom zákone omnoho prísnejšie vnímaná.  Samostatnú skupinu však tvoria maloletí. S  drogou sa u  nás stretávajú bežne  už 12 ročné deti. V týchto   prípadoch   podľa   hlavného   odborníka  pre  drogové závislosti Ľubomíra OKRUHLICU trest vo  forme väzenia nie je vždy tým najlepším riešením práve pre mladých."

Ľubomír OKRUHLICA:
"Nielen osobne im sa tie ich niekedy mladé kariéry by životné úplne zdeformovali, ale riziko  infekčných ochorení, riziko AIDS, HIV  by  sa  prudko  zvýšilo,  keby  táto  populácia vo väzeniach narástla."

Z. ČIŽMÁRIKOVÁ:
"Podľa  psychologičky  Danice  KLAMPOVEJ  je  na  začiatku vo väčšine prípadov zvedavosť."

Danica KLEMPOVÁ:
"Je tam určitý vplyv aj  rovesníkov, partie, že robí tú drogu atraktívnou  to, že  užívajú to  kamaráti, spája  sa to s nejakým statusom, prípadne s nejakou kultúrou, ku ktorej on vzhliada, zdá sa mu nejakým spôsobom zaujímavá."

B. CHMEL:
"To, že droga je naozaj  dostupná a prvýkrát sa mladí dostanú do kontaktu s ňou v partii kamarátov a známych, potvrdila aj naša anketa."

Chlapci:
"Je to rozšírené, je to veľmi ľahko dostupné."
"Cez kamarátov, cez známych v podnikoch, ponúkajú to."
Dievča:
"Myslím si, že sú dostupné, ale nemám s tým skúsenosti."
Chlapci:
"Drogy  sú   rozšírené  myslím  preto,  že   sú  veľmi  ľahko dostupné."
"Myslím, že nie sú až tak  ľahko dostupné, skôr si myslím, že drogy priťahujú niektoré miesta, niektoré sociálne vrstvy."

B. CHMEL:
"Je  zaujímavé,  že  na  rozdiel  od  väčšiny štátov máme pri predaji drog svoje špecifikum, tvrdí Vladimír PALKO."

V. PALKO:
"Čo sa týka najčastejšej formy predaja, v iných štátoch je to skôr predaj  pouličný, u nás veľmi  intenzívnou formou predaja je tzv. bytový predaj."

Z. ČIŽMÁRIKOVÁ:
"V konzumácii  drog vedie stále alkohol.  Ako však zdôrazňuje Ľubomír OKRUHLICA,  najväčším problémom, čo  sa týka kvantity  je marihuana."

Ľ. OKRUHLICA:
"Čo do intenzity problémov, napr. v správaní tých ľudí, je to pervitín,  ktorý vystriedal  heroín. Tým  nechcem povedať,  že by heroín neexistoval. Sú ľudia a skupiny, oblasti, kde aj heroín je dosť významným problémom z hľadiska  teda tých užívateľov a potom aj verejnosti."

Z. ČIŽMÁRIKOVÁ:
"A  ako  dodáva,  najmä  v  týchto  letných  mesiacoch  je to viditeľnejšie. Prispievajú  k tomu prázdniny  a veľa času,  keďže kontrola  zo strany  pedagógov, ale   aj rodičov  nie je  až taká intenzívna."

STORIN

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava