Mapa stránky Prejsť na obsah Kontakt

Podpredseda vlády Pál Csáky bol dnes v Nových Zámkoch a Galante

15.06.2005

"Pracovná cesta podpredsedu vlády Pála Csákyho zameraná na riešenie problémov novozámockého centra pre liečbu drogových závislostí, ktoré pôsobí v tomto regióne od roku 1993. "

Martina GABČOVÁ, moderátorka:

"Podpredseda vlády Pál CSÁKY dnes zavítal do dvoch miest západného Slovenska. Prvou zastávkou pracovného výletu bolo novozámocké centrum pre liečbu drogových závislostí, ktoré pôsobí v tomto regióne od roku 1993. Centrum s 15-lôžkovým oddelením a denným stacionárom v súčasnosti zápasí s viacerými problémami, na ktoré pracovníci centra upozornili dnes podpredsedu vlády Pála CSÁKYHO. Pokračuje primátorka Štefánia BOHANOVÁ."

Štefánia BOHANOVÁ:

"Teraz zápasíme s veľkými problémami finančnými, jednak hrozilo pričlenenie psychiatrie a zánik a centrum bolo presťahované do takej prázdnej budovy, ktorá je veľkým provizóriom sa samozrejme to nemá perspektívu, aby sme v takýchto priestoroch pracovali. Veľké problémy s uzatváraním zmlúv s poisťovňami, ktoré nám nepreplácajú tú poskytovanú starostlivosť liečebnú našich pacientov. Teraz pán podpredseda vlády a zástupcovia ministerstva zdravotníctva sú ochotní dať finančné prostriedky na rekonštrukciu budovy, v ktorej predtým toto centrum, pôsobilo."

M. GABČOVÁ:

"Druhým cieľom pracovného výjazdu podpredsedu vlády Pála CSÁKYHO bolo galantské resocializačné centrum, kde sa oboznámil s prevádzkou takéhoto typu zariadenia. Pokračuje riaditeľka centra Zuzana MIKOVÁ."

Zuzana MIKOVÁ:

"Ako tvorca štátnej politiky pre túto problematiku myslíme si, že je veľmi dôležité, že je schopný načúvať tomu, ako to v reáli v tom praktickom živote vyzerá. Aké sú starosti a radosti jedného takéhoto zariadenia."

M. GABČOVÁ:

"A prečo si vybral podpredseda vlády Pál CSÁKY práve tieto o dve zariadenia?"

Pál CSÁKY:

"V minulosti zaniklo centrum v Nitre a dostal som dosť znepokojujúce správy z Nových Zámkov, že tam hrozí zánik. Preto som sa stretol s riaditeľkou, riaditeľom nemocnice, s primátorom a ďalšími zodpovednými vedúcimi a dohodli sme sa, že musíme zachrániť toto centrum, a zhruba sme sa dohodli aj na akých parametroch a za akých okolností. V oblasti resocializácie drogovo liečených osôb v spoločnosti som zachytil v minulosti určité turbulencie okolo zariadenia v Galante. Chcel som sa presvedčiť na vlastné oči, že peniaze, ktoré dostali protidrogoví z fondu boli dobre zužitkované a že toto centrum funguje bezproblémovo."

M. GABČOVÁ:

"Podpredseda vlády Pál CSÁKY absolvoval dnešný pracovný výjazd pri príležitosti medzinárodného dňa boja proti zneužívaniu drog a nelegálnemu obchodovaniu, ktorý vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia na 26. júna."

STORIN

 

Zdieľať

     

Drogová situácia v EU

Adresa

Ministerstvo zdravotníctva SR
Odbor koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog
Limbová 2
837 52 Bratislava